Grupa Niemców ze stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk pielgrzymuje do Polski, gdzie poznaje miejsca związane z życiem swego patrona. Kulminacją wizyty będzie udział w niedzielnych uroczystościach 70. rocznicy śmierci zakonnika w byłym niemieckim obozie Auschwitz I.
„W pielgrzymce +Śladami św. Maksymiliana Kolbego+ biorą udział niemieccy darczyńcy wspierający finansowo pracę stowarzyszenia oraz jego honorowi współpracownicy z Niemiec. Głównym punktem dziewięciodniowej pielgrzymki, która rozpoczęła się w sobotę, jest udział 14 sierpnia w głównych obchodach 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana w Oświęcimiu” - podało w poniedziałek stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk.
Franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe trafił do Auschwitz 28 maja 1941 r. W ostatnich dniach lipca 1941 r., po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11.
Kulminacją niedzielnych uroczystości będzie msza święta. Przy bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I odprawi ją metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W mszy świętej weźmie udział szef grupy kontaktowej episkopatów niemieckiego i polskiego arcybiskup Bambergu, Ludwig Schick.
Prezydent stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk i członek niemieckiego Bundestagu Peter Weiss podkreślił, że święty Maksymilian był prekursorem zbliżenia obu narodów. Przypomniał, że pierwszą wspólną po II Wojnie Światowej inicjatywą polskich i niemieckich biskupów, jeszcze przed ich historyczną wymianą listów w czasie II Soboru Watykańskiego z prośbą o wybaczenie, była prośba o beatyfikację ojca Maksymiliana Kolbego.
„W czasie uroczystości w Oświęcimiu będziemy z wdzięcznością myśleć o polsko-niemieckim Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy sprzed 20 lat, który zapoczątkował nową erę w stosunkach polsko-niemieckich” – powiedział Peter Weiss.
Stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk od 1973 roku pomaga żyjącym w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej byłym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych i gett, a także upamiętnia śmierć wybitnego kapłana. Niemcy organizują pomoc finansową, leczenie sanatoryjne oraz wypoczynek w Niemczech, a także spotkania z naocznymi świadkami historii. Obecnie żyje ponad 25 tysięcy byłych więźniów. Fundusze stowarzyszenia pochodzą w większości z dobrowolnych datków społeczeństwa niemieckiego.
Franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe trafił do Auschwitz 28 maja 1941 roku. Otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11.
Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. W 1999 roku Ojciec Święty uczynił świętego Maksymiliana patronem honorowych dawców krwi.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Do Auschwitz hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób, spośród których zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów oraz Polaków, Romów i jeńców sowieckich. (PAP)
szf/ ls/