Budowa niepodległego państwa

17.03.2016 aktualizacja 24.08.2016

Prof. Tomasz Nałęcz o Konstytucji marcowej

Konstytucja z 17 marca 1921 r. była nie tylko fundamentem, na którym wzniesiono II Rzeczpospolitą. Ona także ukształtowała demokratyczną Polskę po przemianach w 1989 r. – uważa prof. Tomasz Nałęcz.

Tzw. Konstytucja marcowa, uchwalona w trzecim roku istnienia odrodzonego państwa polskiego, kończyła stan tymczasowości - przypomina prof. Tomasz Nałęcz. Według niego, przyjęcie ustawy zasadniczej było widomym znakiem, że proces budowania niepodległego państwa się kończy, a wolna Polska wkracza w okres normalności.

„Nie przypadek sprawił, że w marcu 1921 r. doprowadzono do dwu bardzo ważnych wydarzeń w dziejach odrodzonego państwa” – podkreślił doradca prezydencki. Następnego dnia po przyjęciu konstytucji, czyli 18 marca w Rydze został podpisany pokój z Rosją sowiecką, który kończył wojnę polsko-bolszewicką i ustalał granice na wschodzie.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL