Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Dzień Pamiątki Umarłych to dwa święta, które obchodzą 1 listopada luteranie – powiedziała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Wspominanie Wszystkich Świętych Pańskich było w kalendarzach luterańskich od samego początku, zgodnie z zaleceniem apostolskim zawartym w Liście do Hebrajczyków: "Pamiętajcie na wodzów waszych, którzy wam głosili Słowo Boże, a rozpatrując koniec ich życia, naśladujcie wiarę ich".
Kościołach protestanckich święci nie są identyfikowani z postaciami beatyfikowanymi lub kanonizowanymi. Świętym jest każdy, kto wierzy w Chrystusa jako Zbawiciela, więc kryterium świętości jest tożsame z żywą wiarą w Boga jako tego, który odkupił ludzkość własną krwią.
"Święty pozostaje normalnym człowiekiem. Tak jak inni jest skażony grzechem i w związku z tym posiada grzeszną naturę. Dlatego luteranizm określa kondycję człowieka wierzącego jako +usprawiedliwionego grzesznika+, czyli żyjącego wiarą w Boga, ale ciągle jeszcze podległego grzechowi– wyjaśniła. - "święty" w ewangelickim rozumieniu to w zasadzie synonim słowa "chrześcijanin".
"Ewangelik ma jednak świadomość, że bardzo łatwo jest przestać wierzyć i wtedy człowiek przestaje być świętym. Dlatego tym bardziej trzeba dbać o swoje życie duchowe, o wiarę i relację z Bogiem" – podkreśliła rzecznik Kościoła.
W dniu Świętych Pańskich luteranie dziękują Bogu za wszystkich żyjących i zmarłych prawdziwie wierzących chrześcijan.
Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że dzień wspomnienia nie jest w ewangelickim kalendarzu uznawany za szczególnie ważne święto. Pozostaje zdecydowanie w cieniu choćby Pamiątki Reformacji, którą obchodzi się 31 października.
Po II wojnie 1 listopada zaczęto obchodzić w Kościele luterańskim w Polsce także jako dzień wspominania umarłych. "W różnych krajach luteranie obchodzą go różnie. Słowacy – 1 listopada, Czesi 2 listopada, a Niemcy w ostatnią niedzielę roku kościelnego, zwaną Niedzielą Wieczności" – powiedziała. Do dziś część ewangelików odwiedziny grobów swych bliskich przesuwa na "Niedzielę Wieczności". Dodała, że "ta właśnie niedziela poświęcona jest tematowi przemijania, śmierci i eschatologii".
Zdaniem Godfrejów-Tarnogórskiej święto zachęca luteranów do porządkowania i odwiedzania grobów bliskich oraz ich wspominania.
"Warto zaznaczyć, że luteranie nie modlą się za dusze zmarłych w związku z przekonaniem, że kwestia zbawienia człowieka jest zależna od jego relacji z Bogiem. Człowiek po śmierci staje przed Bogiem, do którego należy sąd. Ludzka modlitwa nie jest w stanie zmienić sytuacji zmarłego, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo z Biblii" – powiedziała.
Luteranie, jak wszyscy protestanci, nie uznają też istnienia czyśćca. "Nie ma zwyczaju zapalania świecy czy znicza +za duszę zmarłego+. Jeśli luteranie zapalają znicze na grobach, to tylko dla uczczenia pamięci, ale bez intencji modlitewnej" – wskazała.
Luteranie odrzucają również instytucję tzw. mszy za zmarłych. "Nabożeństwo może być sprawowane tylko dla żyjących, bo komunia służy pokrzepieniu tych, którzy jedzą i piją ciało i krew Pańską" – wyjaśniła rzecznik Kościoła.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska poinformowała, że w tym roku parafie luterańskie zaapelowały do wiernych, by w trosce o środowisko nie kupowali zniczy i sztucznych kwiatów.
"W najbliższym czasie wielu spośród nas uda się na cmentarze, na których znajdują się groby naszych bliskich. Pragniemy przypomnieć, że dla ewangelików nie liczy się liczba zniczy czy też kwiatów, które postawimy na nagrobkach, ale pamięć o tych, których już wśród nas nie ma, i przede wszystkim modlitwa, którą zanosimy do Boga" – podkreśliła.
Rzecznik przypomniała, że 2019 jest w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Rokiem Troski o Stworzenie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 60 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. (PAP)
Autorzy: Marek Szafrański, Stanisław Karnacewicz
szf/ skz/ joz/