10 września rozpocznie się w Częstochowie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Organizowane po raz 30. wydarzenie od lat jest wizytówką miasta i regionu. Tegoroczna edycja potrwa sześć dni.
Tegoroczny festiwal jest też organizowany w hołdzie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy podkreślają, że festiwal – organizowany od 1991 r. przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater” – „ciągle pozostaje wierny idei budowania mostów miedzy kulturami i religiami poprzez prezentację muzyki różnych wyznań”.
Tegoroczna, 30. edycja, zbiega z jubileuszem 30-lecia działalności Ośrodka – instytucja świętuje go przez cały rok.
W tym roku publiczność „Gaude Mater” usłyszy m.in. organistkę i pianistkę Magdalenę Kaczor, Orkiestrę Filharmonii Częstochowskiej i Chór Collegium Cantorum, Chór i Orkiestrę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" czy Zespół Muzyki Dawnej "Kapela Jasnogórska".
W programie znalazło się m.in. "Oratorium na Wielkanoc" Jana Sebastiana Bacha. „Usłyszymy także msze Es-dur oraz e-moll Moniuszki – kompozytora, który gatunkiem mszy interesował się szczególnie u kresu życia, w kontekście jego pracy w Instytucie Muzycznym i kształcenia młodych muzyków. To właśnie dla nich, a także dla towarzystw śpiewaczych Moniuszko pisał msze, obok innych utworów wokalno-instrumentalnych” – podał Urząd Miasta Częstochowy.
Podczas festiwalu zabrzmią także symfonie organowe Feliksa Nowowiejskiego – jednej z najważniejszych postaci polskiego muzycznego międzywojnia. W ostatni dzień festiwalu artyści zaprezentują m.in. sonaty Marcina Józefa Żebrowskiego – czołowego polskiego kompozytora przedklasycystycznego.
Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa „Cisza ikony” Pauliny Krajewskiej w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Honorowy patronat nad festiwalem objęli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ joz/