Bydgoszcz zarezerwowała na ten rok 1,5 mln zł na Program Wsparcia Zabytków, z czego zdecydowana większość środków zostanie przeznaczona jako dotacje na prace konserwatorskie w budynkach, które nie należą do miasta. Obecnie trwa nabór wniosków.
Wnioski zostaną ocenione przez komisję z udziałem miejskiego konserwatora zabytków. Ważnymi kryteriami, które będą brane pod uwagę są między innymi wartość historyczna budynków, ich położenie oraz dodatkowe prace planowane przez inwestora. Ostateczną decyzję w sprawie przyznania funduszy podejmie w formie uchwały rada miasta.
Dotacje mogą być udzielone osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego na terenie Bydgoszczy. Dotacje mogą być udzielone w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.
Wnioski o przyznanie dotacji z Programu Wsparcia Zabytków będą przyjmowane do 15 lutego.
W zeszłym roku dzięki miejskim dotacjom odnowionych zostało kilkanaście obiektów. Wśród nich m.in. kamienica przy Placu Wolności 3, gmach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 i dawny hotel "Ratuszowy" przy ul. Długiej 37. Dzięki dotacjom realizowane są też kolejne etapy prac przy elewacji kościoła św. Antoniego z Padwy na osiedlu Czyżkówko.
Miasto w tym roku planuje zakończenie prac we własnych obiektach zabytkowych, m.in. w Młynach Rothera, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, Teatrze Kameralnym. W budżecie miasta na te zadania zarezerwowano 30 mln zł. Gotowy jest również projekt rozbudowy gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale warunkiem rozpoczęcia prac jest uzyskanie dofinansowania z funduszy norweskich. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ mok/