Koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, zawody wspinaczkowe - w sumie ponad 170 atrakcji w blisko 30 miejscach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej - złoży się na Juromanię, czyli święto Szlaku Orlich Gniazd. Odbędzie się ono 22 września.
Szczegóły dotyczące organizacji pierwszej edycji Juromanii przekazali podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz oraz organizatorzy poszczególnych wydarzeń z województw śląskiego i małopolskiego. Pomysłodawcy liczą, że uda się spopularyzować tę część kraju i przedłużyć sezon turystyczny na Jurze.
„Nie ma bardziej magicznego, tajemniczego miejsca w naszym województwie niż Jura – stare mury, zamki, lochy. Nie ma miejsca, gdzie można lepiej opowiadać baśnie i legendy” - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Podkreślił, że Jura jest atrakcyjna przez cały rok, a nie tylko maja do września, kiedy odwiedza ją najwięcej turystów.
„Chcemy odkryć na nowo Jurę – nie tylko dla mieszkańców woj. śląskiego, ale też całego kraju, a nawet Europy” - dodał wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa. Przekonywał, że Jura ma wciąż niewykorzystany potencjał turystyczny.
Wiceprezydent Częstochowy Andrzej Szewiński przypomniał, że jego miasto każdego roku odwiedza kilka milionów osób, przybywających na Jasną Górę. Podkreślił, że warto ich też zachęcać do zwiedzania Jury.
Wydarzenia Juromanii zostaną zorganizowane w 27 lokalizacjach w Śląskiem i Małopolskiem. Wśród nich znajdą się m.in. tańce historyczne i koncert muzyki barokowej w częstochowskim Parku Lisiniec, pokaz rycerstwa średniowiecznego i występy teatralne w Zespole Pałacowo-Parkowym w Złotym Potoku, zwiedzanie zamków, plenery malarskie i wystawy, rekonstrukcje historyczne. W koncertach na rynku w Olsztynie wystąpią m.in. Monika Borzym, Gaba Kulka i Antoni „Ziut” Gralak, a w Ogrodzieńcu – zespół Jamal i Krzysztof Cugowski.
Władze woj. śląskiego wskazują, że impulsem do organizacji święta były wnioski złożone przez mieszkańców północno-wschodniej części regionu w trakcie powstawania dokumentu Kierunek Śląskie 3.0. Rozwój Szlaku Orlich Gniazd znalazł się wśród głównych umieszczonych tam projektów społecznych.
Wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd, jako jednego z flagowych produktów turystycznych Polski południowej, a także organizacja festiwalu kulturalnego - wydarzenia realizowanego w obu regionach pod jednym hasłem – zakładała wspólna strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego, przyjęta przez sejmiki obu regionów pięć lat temu.
Promocja i przybliżanie turystom Jury nie ogranicza się do samej organizacji Juromanii. Samorządy, instytucje, organizacje i przedstawiciele biznesu z obu województw zaplanowali prawie 60 wspólnych działań, które mają zostać zrealizowane przez cztery lata. Należą do nich np. utworzenie Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd i oznakowanie tras.
Mianem Orlich Gniazd określane są dawne jurajskie fortyfikacje - zamki lub ich ruiny m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie. Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków - kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego przed napadami z Górnego Śląska.
Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym część dawnych warowni.
Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mtb/ je/