Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zaprezentował w piątek swój list do młodych „Godzina Dziesiąta”. Głównym jego tematem i przesłaniem jest próba odpowiedzi na pytania: co to znaczy być dziś wierzącym człowiekiem oraz co to znaczy będąc młodym, spotkać Jezusa Chrystusa?
Jak powiedział abp Ryś na spotkaniu z mediami, list powstał z potrzeby dialogu z młodymi, który – jak mówił - wyobraża sobie w sposób konkretny. Dlatego do tego listu została stworzona strona internetowa www.godzina10.pl. Znajduje się na niej list hierarchy w formie tekstu, ale także w formie audio – do pobrania i słuchania. "Strona została stworzona po to, by młodzi na ten list odpowiedzieli. Wszak, gdy się dostaje list – wypada na niego odpowiedzieć" – dodał.
Jak podkreślił, przysłane przez młodych odpowiedzi i zapytania nie pozostaną bez echa. Będzie starał się – w miarę możliwości – na nie odpowiadać. List został również wydrukowany w nakładzie 30 tys. egzemplarzy i ma trafić do młodzieży szkół średnich oraz do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Jak mówił arcybiskup głównym tematem i przesłaniem listu jest próba odpowiedzi na pytania - co to znaczy być dziś wierzącym człowiekiem oraz co to znaczy będąc młodym, spotkać Jezusa Chrystusa?
Rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. Paweł Kłys wyjaśnił, że data prezentacji tego ponad 30-stronnicowego pisma nie była przypadkowa. W piątek w Kościele obchodzi się liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – jest to dzień imienin papieża Franciszka.
Wraz z listem do młodych arcybiskup ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która będzie przyznawana młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, ważnych dla papieża. Metropolita wyjaśnił, że chodzi tu o wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację.
Podkreślił, że każdy młody człowiek, który będzie chciał się ubiegać o tę nagrodę powinien już na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. "Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności" – powiedział arcybiskup.
Nagroda będzie przyznawana na trzech poziomach – w szkole podstawowej i średniej (klasy I – III) będzie to nagroda złota, srebrna i brązowa oraz dla klas IV szkoły średniej – będzie to Pierścień Rybaka.
Jak zaznaczył abp Ryś każdy może ubiegać się o papieską nagrodę, bo wartości, które reprezentuje papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy – zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i ten, który nie chodzi na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mhr/