Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy codzienną służbą, sumienną pracą dają świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o jej rozwój i bezpieczeństwo – napisał abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego, w przesłaniu na Święto Wojska Polskiego.
Zwracając się do oficerów, podoficerów, żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego abp Guzdek zaznaczył, że "kolejna rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za Waszą służbę i pracę".
"Pamiętajmy o Żołnierzach poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny, oddajmy im hołd i otoczmy ich modlitwą wdzięczności, prosząc Boga, by za poświęcenie życia doczesnego otrzymali życie wieczne" - zaapelował hierarcha.
Zachęcił do "pogłębionej refleksji nad rolą i znaczeniem Wojska Polskiego w historii naszego narodu". "Refleksja nad przeszłością niech umacnia naszą postawę odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Ojczyzny. Każdy żołnierz, pracownik wojska, każda osoba odpowiedzialna za powierzony jej obszar bezpieczeństwa kraju, niech odpowie sobie we własnym sumieniu, czy należycie wywiązuje się z powierzonych zadań i obowiązków" - napisał.
Abp Guzdek wyraził wdzięczność wszystkim, którzy "codzienną służbą, sumienną pracą dają świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o jej rozwój i bezpieczeństwo".
"Zachęcam, aby – pamiętając o słowach Chrystusa: +Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili+ (Mt 25,40) – Wasza codzienna służba Ojczyźnie i zaangażowanie na rzecz utrzymania pokoju na świecie, opierały się na fundamencie ewangelicznego prawa miłości Boga i bliźniego. W tych szczególnych dniach obchodów Święta Wojska Polskiego otaczam Was moją pamięcią i modlitwą" - zapewnił.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ mir/