Zawsze otwarta na to, co się dzieje w Polsce, zawsze umiejąca zabierać jasny, zdecydowany głos wtedy, kiedy chodziło o obronę życia nienarodzonych – mówi o zmarłej z wtorku na środę Wandzie Półtawskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Hierarcha w nagraniu przesłanym w piątek dziennikarzom podkreślił, że życie Półtawskiej było „niezwykłe, dramatyczne, a jednocześnie tak bardzo oddane Kościołowi, najbliższej rodzinie, Polsce”. Półtawska działając w podziemiu w czasie II wojny światowej była aresztowana przez gestapo w Lublinie, następnie wywieziona do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Jak podkreślił Jędraszewski, eksperymenty pseudomedyczne, jakim poddana została Półtawska w Ravensbrück, „pokazały, czym może być piekło stworzone człowiekowi przez człowieka”.
Książka ze wspomnieniami o Ravensbrück Półtawskiej jest – jak ocenił arcybiskup – „przejmującym wołaniem o to, żeby świat czynić coraz bardziej ludzkim, a nie pogrążać się w nienawiści i nie traktować człowieka jak przedmiot”.
„Stąd jej wielka wrażliwość na problemy związane z życiem rodzinnym, małżeńskim” – mówił metropolita wskazując na jej współpracę z Karolem Wojtyłą.
Arcybiskup przypomniał też, że kiedy życie Półtawskiej było zagrożone w związku z chorobą nowotworową, biskup Wojtyła napisał list do ojca Pio z prośbą o wstawiennictwo za chorą. „Takie wsparcie pani Wanda otrzymała wracając do pełni siły i zdrowia” – podkreślił Jędraszewski.
Dodał, że Półtawska z innymi osobami współdziałającymi ze strukturami kościelnymi przyczyniła się do tego, że Wojtyła mógł wesprzeć papieża Pawła VI, kiedy ważyły się losy encykliki „Humanae vitae”. „I w lipcu 1968 r. encyklika została opublikowana. Encyklika z wyraźnym przesłaniem niezgody na różnego rodzaju praktyki antykoncepcyjne” – powiedział metropolita krakowski.
Podsumowując wyraził nadzieję, że Wanda Półtawska „przekraczając próg wieczności, po tej drugiej stronie spotkała kogoś, kogo wspierała swoją ogromną wiedzą, doświadczeniem i przyjaźnią – św. Jana Pawła II Wielkiego”.(PAP)
bko/ mhr/