Wkrótce rozpocznie się gruntowny remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej. Obejmie on m.in. plac przed zabytkiem. Muzeum Historyczne, które mieści się w zamku, w poniedziałek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac.
Z dokumentacji przetargowej wynika, że termin składania ofert upłynie 14 czerwca br. Firma, z którą podpisana zostanie umowa, będzie miała czas na wywiązanie się z niej do początków grudnia 2020 r.
Wicedyrektor bielskiego Muzeum Historycznego Wojciech Glądys podał, że według szacunków koszt inwestycji wyniesie ponad 2 mln zł.
Renowacja bezpośredniego otoczenia zamku książąt Sułkowskich obejmie przede wszystkim plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zamku. Na dziedzińcu, który obecnie zajmuje parking, wykonane zostanie odwodnienie i przebudowana zostanie nawierzchnia.
Podczas prac brukarskich powstaną wzory, które zarysują dawną zabudowę placu. W 2017 r. bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli tam fundamenty nieistniejących już budowli: XV-w. murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w. Osoba stojąca na placu będzie się mogła zorientować, jak on niegdyś wyglądał. Umieszczone zostaną na nim też elementy małej architektury, w tym nowe oświetlenie.
Z kolei na przypominającym taras szczycie muru oporowego zbudowana zostanie altana. Wyremontowana zostanie także krótka droga kamienna wzdłuż północnej elewacji.
Renowacja otoczenia zamku to druga część projektu „Rewitalizacja otoczenia budynku Muzeum Historycznego", który w pierwszej fazie objął remont muru oporowego po wschodniej stronie obiektu. Chroni on zabytek przed osunięciem. Ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę, mróz, a także porastające ją rośliny. Jej stan do niedawna był już tak zły, że w części została pokryta siatką, żeby fragmenty nie spadały na przechodniów. Prace zakończyły się w drugiej połowie kwietnia br. Kosztowały ponad 2 mln zł.
Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.
Mur oporowy został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrane został tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-1899. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron. Od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras. Od północy znajdowały piętrowe kamienice.
Muzeum Historyczne jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/