Pamiątki osobiste po Józefie Piłsudskim, m.in. buława marszałkowska, klucze do Wilna, koszulka chrzcielna znajdą się na wystawie stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Bez wątpienia najcenniejszy jest zbiór należący bezpośrednio do marszałka – ocenił Roman Olkowski, kierownik Działu Zbiorów.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku po sierpniowym otwarciu nowego budynku kompleksu muzealno-edukacyjnego, przygotowuje się do wernisażu wystawy stałej, który odbędzie się 11 listopada, w Święto Niepodległości. Właśnie od tego dnia muzeum zapraszać będzie do regularnego zwiedzania.
"Na wystawie stałej zaprezentujemy około 1100 muzealiów, rozumianych jako materialne artefakty. Jednak rangę eksponatów nadaliśmy również licznym cytatom, bo inspirujące są nie tylko dokonania Józefa Piłsudskiego, ale także jego myśli i poglądy. Słowa marszałka, niezwykle umiejętnie przez niego dobierane, uznaliśmy za najtrafniejszy sposób na pokazanie świata bliskich mu wartości. Niebagatelną rolę w narracji odgrywa także kilka tysięcy reprodukowanych zdjęć, plakatów i dokumentów" - powiedział PAP kierownik Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki Wojciech Markert.
Chronologicznie wystawa obejmuje okres od powstania styczniowego 1863 r., w którego cieniu dojrzewał jej główny bohater, aż do dnia dzisiejszego. "Ostatnia galeria to refleksja nad szeroko rozumianym dziedzictwem Józefa Piłsudskiego" - zdradził.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku gromadzi muzealia z każdej dziedziny z wyjątkiem etnografii. W trakcie 12 lat, czyli od momentu założenia placówki, muzeum udało się zebrać ponad 25 tys. własnych obiektów, z których blisko jedna trzecia to przedmioty bezinteresownie ofiarowane do zbiorów. Muzeum przechowuje także 4,5 tys. depozytów Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, ale także wypożyczyło kilkanaście depozytów z innych muzeów.
"Ze wszystkich zgromadzonych pieczołowicie obiektów, bez wątpienia najcenniejszy jest jednak zbiór należący bezpośrednio do marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolekcja obejmuje przedmioty osobiste, a także różnego rodzaju rękopisy jak dzieła, listy i dokumenty" – powiedział PAP kierownik Działu Zbiorów Roman Olkowski.
"To właśnie pamiątki osobiste po Józefie Piłsudskim i jego najbliższej rodzinie stanowią najcenniejszą część także tych prezentowanych na wystawie stałej. Na kolekcje składają się tak ikoniczne przedmioty jak buława marszałkowska, klucze do Wilna, czy kolekcja szabli, ale także obiekty, które mogą zaskoczyć część publiczności. Do tych można zaliczyć koszulkę chrzcielną Józefa Piłsudskiego, dokumenty związane z zesłaniem na Sybir, czy rękopisy dzieł albo mundur, w którym pierwotnie był pochowany" - wymieniał kierownik Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki.
Dodał, że na wystawie prezentowane są także kufer, w którym w 1939 r. wywieziono część wspomnianych wcześniej bezcennych artefaktów. "Wśród eksponatów wypożyczonych ze zbiorów innych muzeów na uwagę z pewnością zasługuje tzw. stół do pracy sztabowej z Belwederu oraz obraz Jerzego Kossaka +Cud nad Wisłą+" - wymieniał Markert.
"Zbiory Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku mają bardzo szeroko zakrojony profil, ponieważ uważam, że bez prezentowania odpowiedniego kontekstu historycznego i kulturowego nasza opowieść o Marszałku byłaby trudna do zrozumienia" – ocenił.
Muzeum może również pochwalić się wieloma cennymi kolekcjami, a wśród nich ważne miejsce zajmują przedmioty osobiste, dokumenty i fotografie po żołnierzach Legionów Polskich. "Udało nam się stworzyć także pokaźny, bo liczący około 4 tysiące obiektów zbiór znaczków kwestarskich, które są dowodem na ofiarność społeczeństwa w czasie I wojny światowej i podczas budowania II Rzeczpospolitej Polskiej" - zwrócił uwagę Olkowski.
Markert wskazał, że "okazałe są także kolekcje militariów, numizmatów oraz falerystyczne (falerystyka to nauka zajmująca się odznaczeniami - przyp. PAP), obejmujące m.in. rzadkie odznaczenia związane z walkami o Lwów".
"Nie brakuje także dzieł sztuki - obrazów, grafik i rzeźb. Warto podkreślić, że o wartości muzealiów, równie często co unikatowość i walory artystyczne przesądzają – według nas – opowieści z nimi związane, ich dzieje. Na wystawie ze względów na gabaryty wyróżnia się tzw. Słup Pamięci z pola bitwy pod Kostiuchnówką, który został w terenie zastąpiony wierną kopią. Tak samo jak replika samochodu pancernego Ford FT-B zbudowana na oryginalnym, stuletnim podwoziu. Wiele niezwykłych elementów znajduje się materiałach wizualnych, w tym multimediach. Zaprezentujemy dla przykładu nieznany film archiwalny z przewrotu majowego w 1926 r., który został odkryty w prywatnych zbiorach znajdujących się w Ameryce" – zapowiedział.
Jak poinformowali przedstawiciele muzeum, kolekcja muzealna jest przechowywana w specjalnie zaprojektowanym, nowoczesnym magazynie z wyposażeniem spełniającym wszystkie wymagania stawiane obecnie w muzealnictwie. "Został on podzielony na strefy tak, aby każdy z przedmiotów wykonanych z określonego materiału był przechowywany w optymalnych dla niego warunkach pod kątem wilgotności, czy natężenia światła. W przestrzeni magazynowej zaprojektowaliśmy także pomieszczenie dla gości przeprowadzających kwerendy, w którym będziemy w bezpiecznych warunkach udostępniali nasze zbiory" – powiedział Olkowski.
Markert zapewnił, że "artefakty prezentowane w gablotach na wystawie stałej także mają zapewnione odpowiednie oświetlenie i wilgotność". "Kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa eksponatów była przedmiotem szczególnej troski podczas projektowania oraz budowy wystawy stałej. Została ona wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania alarmowe i przeciwpożarowe, a warunki panujące na ekspozycji są stale monitorowane" - podkreślił. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/