Cerkiew prawosławną i kościół św. Marka Ewangelisty w Krakowie albo kolonię robotniczą i fabrykę Bata w Chełmku, zespół zabudowań podworskich w Bobrku lub synagogę w Oświęcimiu będzie można zobaczyć w weekend podczas XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Inne zabytki dostępne będą dla zwiedzających podczas kolejnego weekendu 23-24 maja: dawne obserwatorium astronomiczne w Collegium Śniadeckiego, Collegium Maius i Ogród Botaniczny w Krakowie, Muzeum w Jędrzejowie, zespół pałacowy w Książu Wielkim i kaplica w Dalewicach.
Podczas obu weekendów będzie można zwiedzić 10 obiektów udostępnionych na czterech trasach zwiedzania (krakowska i zachodnia oraz krakowska i północna). Wszystkie ciekawe lub zabytkowe miejsca, czasami niedostępne na co dzień, będzie można zwiedzać za darmo i w towarzystwie przewodników.
Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywa się pod hasłem "Był sobie czas".
"Ponieważ tematem tegorocznej edycji jest czas, będziemy się starali przedstawić go w różnych odsłonach w poszczególnych obiektach. Będziemy chcieli pokazać różne sposoby mierzenia czasu, ale i różne jego rodzaje: czas w przyrodzie, czas w historii, czas mierzony ludzkimi losami w każdym z prezentowanych obiektów" - powiedziała PAP koordynatorka Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Karolina Fidyk z Małopolskiego Instytutu Kultury, który jest organizatorem imprezy.
O postaciach związanych ze zwiedzanymi zabytkami opowiada też książka "Był sobie czas" Katarzyny Kobylarczyk, którą każdy uczestnik Dni Dziedzictwa Kulturowego otrzyma za darmo wraz z pamiątkową pieczęcią. Już od czterech edycji imprezy jej uczestnicy otrzymują pamiątkową publikację.
W programie Dni Dziedzictwa Kulturowego, oprócz zwiedzania, znalazły się warsztaty, koncerty, spacery, wycieczki, wystawy. Część z nich została przygotowana z myślą o najmłodszych.
Jak powiedziała PAP Karolina Fidyk, do tej pory w trakcie 17 edycji zaprezentowanych zostało ponad 220 obiektów.
"Staramy się przed wszystkim udostępniać obiekty, które na co dzień są mało dostępne albo w ogóle niedostępne. Nasze propozycje skierowane są do osób, które zwiedziły już wiele miejsc w Małopolsce i chciałyby zobaczyć jeszcze więcej, ale niektórych obiektów nie mogłyby inaczej zobaczyć. Są to niekiedy zakłady pracy, przestrzenie prywatne, miejsca nie dostosowane do ruchu turystycznego. Wiąże się to z pewnymi obostrzeniami, dlatego na niektóre atrakcje obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Można jej dokonać poprzez internet lub infolinie MIK" – powiedziała Karolina Fidyk.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to projekt, który powstał z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, realizuje go Małopolski Instytut Kultury. (PAP)
hp/ agz/