W kalendarzu muzułmańskim przypada w poniedziałek święto Aszura, dzień postu i pokuty. Ze względu na tradycję ich przodków obchodzone jest ono także przez polskich wyznawców islamu.
Aszura przypada ósmego dnia miesiąca muharram (pierwszego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim) i jest uważana za szczególny dzień w islamie, upamiętniający wiele niezwykłych wydarzeń z przeszłości.
Dla szyickiego odłamu islamu żałobny dzień Aszura wiąże się ze śmiercią w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa. Na wieść o rodzinnej tragedii zrozpaczona Fatima miała wymieszać wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).
Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne, odtwarzające śmierć imama Husajna, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.
Z kolei dla sunnickiego odłamu islamu dzień Aszura upamiętnia opuszczenie Egiptu przez Izraelitów.
Polscy wyznawcy islamu to przede wszystkim Tatarzy, którzy są w większości sunnitami. O Aszura, zwanym u nich czasami Aszurejnym Bajramem, pamiętają jednak bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Ich najważniejsze w roku święta religijne to Kurban Bajram (Święto Ofiarowania) i Ramadan Bajram (z okazji zakończenia miesiąca postu).
Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP.
"Początek nowego roku, to czas by odpokutować swoje grzechy, by prosić Najwyższego o wybaczenie. To czas, by wszelkie zło pozostawić za sobą, czas refleksji i wyzbycia się wszelkich wad. Początek roku to moment, w którym powinniśmy wznowić dobre intencje i rozpocząć nowe projekty, okazja by zacząć wiele spraw od nowa" - mówił w okolicznościowym kazaniu – opublikowanym przez MZR – imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev.
Liczbę osób należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i w Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ agz/