Pięć koncertów poświęconych dawnej muzyce polskiej złoży się na program festiwalu Forum Musicum, który rozpocznie się w piątek we Wrocławiu. Publiczność usłyszy m.in. niedawno odkrytą muzykę Andrzeja Siewińskiego czy renesansowe pieśni polskie.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański, 15. jubileuszowa edycja festiwalu Forum Musicum będzie poświęcona dawnej muzyce polskiej. „Muzyka francuska czy włoska sprzedaje się doskonale ponieważ jest to muzyka, która była efektem rewolucji stylów, jest bardzo wysublimowana. W przypadku muzyki polskiej, która jest muzyką bardziej peryferyjną, potrzebujemy głębszego wniknięcia w jej genezę i kulturę społeczeństwa” – mówił Dobrzański.
W programie festiwalu znalazł się m.in. koncert zespołu Ars Cantus, który zaprezentuje utwory średniowiecznego kompozytora Mikołaja z Radomia. Jak mówił dyrektor festiwalu, twórczość tego kompozytora pozostaje wciąż w dużym stopniu nieznana. „Przyczyną tego jest zapewne brak znajomości odpowiednich dla jego muzyki technik wykonawczych i nic niemówiący współczesnym muzykom zapis kompozycji. Jego muzyka jest niezwykła, ale żeby ją odkryć potrzebne są do tego klucze” – mówił.
Kolejny koncert poświęcony będzie muzyce renesansu. „To złoty wiek dla kultury europejskiej, ale też złoty wiek dla muzyki polskiej. Wykształciło się wtedy coś w rodzaju stylu polskiego, który szeroko się rozprzestrzenił. Muzyka polska była wówczas w szczycie swojego rozkwitu” – mówił dyrektor festiwalu. Podczas niedzielnego koncertu wystąpią Corina Marti na klawesynie i Michał Gondko na lutni.
Z kolei muzykę XVII wieku zaprezentuje zespół Klub Świętego Ludwika pod kierownictwem Jacka Kowalskiego. „Działalność Jacka Kowalskiego opiera się na poznawaniu kultury; jako historyk sztuki, dla którego kultura szlachecka była głównym przedmiotem zainteresowań, zgłębił kulturę, a potem zastosował swoją wiedze na gruncie wykonawstwa” – wyjaśnił dyrektor festiwalu.
W koncercie pt. „Niezbędnik Sarmaty” artyści zaprezentują przekrój muzycznej kultury szlacheckiej, w pieśniach o różnorodnym charakterze. „Będzie to wieczór prawdy o tej epoce” – dodał Dobrzański.
Podczas festiwalu odbędzie się także koncert zatytułowany „Andrzej Siewiński – opera omnia”, podczas którego publiczność usłyszy utwory religijne niedawno odkrytego, wybitnego polskiego kompozytora epoki baroku. Na scenie Narodowego Forum Muzyki wystąpią artyści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej – Schola Gregoriana Sancti Casimiri oraz Zespół Muzyki Dawnej Diletto pod kierownictwem Anny Moniuszko.
Na zakończenie festiwalu w Klubokawiarni Mleczarnia wystąpi Kapela Brodów, która zagra polską muzykę tradycyjną. W programie znajdą się też motywy żydowskie i melodie z pogranicza polsko-rusińskiego.
Festiwal potrwa do 25 sierpnia. Koncerty zaplanowano m.in. w Narodowym Forum Muzyki, w sali wielkiej ratusza oraz w kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/