Wydana przed rokiem, na 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, „Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” jest, mimo ogromnego zainteresowania, od miesięcy niedostępna. Wydawnictwo nie wie, kiedy książkę znów będzie można kupić.
W piątek przypada 101. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego; powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.
Publikacja pod redakcją Janusza Karwata i Marka Rezlera miała swoją premierę w listopadzie 2018 roku, ukazała się nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (WBPiCAK).
W grudniu ub. roku encyklopedia trafiła do sprzedaży i błyskawicznie się rozeszła. Szybko wyprzedany został też dodruk – na początku 2019 roku do sprzedaży trafił kolejny 1 tys. egzemplarzy. Od miesięcy książka jest niedostępna, ale wydawnictwo nie wie, kiedy encyklopedia ponownie trafi do księgarń.
Dyrektor WBPiCAK Iwona Smarsz przyznała, że wie o dużym zainteresowaniu publikacją. "Pytania o tę książkę docierają do mnie, do wydawnictwa i do autorów. W tej chwili nie mamy żadnych dostępnych egzemplarzy i nie planujemy kolejnego dodruku. Już styczniowy dodruk był dla nas dużym wyzwaniem ekonomicznym - my tę książkę sprzedawaliśmy po kosztach produkcji" – powiedziała PAP Smarsz.
Jak dodała, problemem były nie tylko kwestie finansowe, ale i logistyczne. "W międzyczasie wyprowadzaliśmy się z naszej siedziby – mamy remont, czasowo jesteśmy w wynajętych pomieszczeniach" - powiedziała Smarsz.
Dyrektor WBPiCAK przyznała, że planowane jest drugie wydanie encyklopedii, poprawione i rozszerzone. "Autorzy zostali poproszeni o zbieranie materiałów. Będziemy się do tego przymierzać, przypuszczam jednak, że nie uda się sfinalizować tej kwestii także w przyszłym roku. Nie mamy encyklopedii w planach finansowych – wręcz przeciwnie, mamy, jak wszystkie instytucje kultury, cięcia" – podkreśliła dyrektorka.
Również inicjator encyklopedii i współautor dzieła Marek Rezler powiedział PAP, że trafiają do niego zapytania o książkę. "Wiem, że ona jest nie do kupienia. Czytelnicy dzwonią i pytają, czy nie mam aby więcej tych encyklopedii, ale ja sam mam tylko jeden egzemplarz" – powiedział.
W "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", na ponad 500 stronach formatu albumowego znalazło się ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych. Uzupełnia je ponad 130 zdjęć i lustracji oraz ponad 50 map, szkiców i schematów. W pracach nad powstaniem publikacji uczestniczyło ok. 50 autorów artykułów i haseł.
Encyklopedia powstała dzięki środkom wielkopolskiego samorządu, który wsparł przedsięwzięcie kwotą ponad 440 tys. zł. Jak podkreślał w trakcie premiery dzieła marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, publikacja zawiera "najaktualniejszy stan wiedzy o powstaniu wielkopolskim". "To atrakcyjne, przejrzyste wydawnictwo; myślę, że będzie się podobało i przyniesie potrzebną nie tylko Wielkopolanom wiedzę" - mówił Woźniak. Na razie nie wiadomo, czy wielkopolski samorząd będzie zabiegał o to, by encyklopedia szybko wróciła na półki księgarń.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mkr/