Zakończyły się prace konserwatorskie przy zabytkowym ołtarzu głównym w kościele parafialnym św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim, drewnianej świątyni z XVIII w. – podał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Jak zakomunikowali konserwatorzy, w pierwszym etapie prac wykonano badania konserwatorskie stratygraficzne, które ujawniły pod wtórnymi przemalowaniami oryginalną marmoryzację w odcieniach koloru niebieskiego i różowego oraz złocenia i srebrzenia. „Po usunięciu wtórnego deskowania odsłonięto też pierwotną murowaną mensę” – podali.
Ołtarz główny w świątyni w Zamarskach posiada w centralnej części retabulum obraz „Najświętsze Serce Jezusa”, a w zwieńczeniu współczesny wizerunek „Św. Rocha” autorstwa Emilii Skupień z 1985 r.
Konserwatorzy w komunikacie przypomnieli, że w poprzednich latach parafia konsekwentnie przywracała elementy wystroju świątyni do ich historycznego wyglądu. Między innymi w ostatnich latach zajmowali się amboną oraz datowanym na lata 30. lub 40. XVIII w. ołtarzem bocznym prawym. Pierwotnie stanowiły one wyposażenie kościoła św. Jerzego w Cieszynie i zostały zakupione oraz przeniesione do wnętrza kościoła w Zamarskach w 1884 r.
Urząd konserwatorski zakomunikował, że w przyszłości planowana jest kompleksowa konserwacja pozostałych elementów wyposażenia kościoła, w tym ołtarza bocznego lewego oraz organów. Do historycznego wnętrza dostosowane zostaną ołtarz posoborowy i ambonka.
Prace, które zostały zakończone, były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.
Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 r. Obecna świątynia została dobudowana do XVI-w. wieży w 1731 r. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 r. kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, a później parafii w Hażlachu. Parafia w Zamarskach została erygowana w 1981 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/