„Kalendarz Trzech Religii” wydały już po raz dziesiąty Katowice, tym razem w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Wydawnictwo jest owocem współpracy wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, a także środowisk naukowych i kulturalnych.
"Dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi, a także otwartość na wielokulturowość to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia różne drogi dialogu. Patrząc w przyszłość powinniśmy pamiętać o przeszłości, wyciągać konsekwencje, czerpać wiedzę. Jestem dumny, że udaje nam się tworzyć ten kalendarz od tylu lat, że ma on swoich stałych odbiorców, ale i pozwala dotrzeć do nowego grona" – powiedział w czwartek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Po raz pierwszy kalendarz wydano w 2013 r. w nakładzie 3 tys. egz. Ze względu na ogromne zainteresowanie nakład zwiększono potem do ponad 100 tysięcy. Część jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku 1 w Katowicach.
Kalendarz jest opracowywany przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Jak poinformowała redaktor naczelna kalendarza dr Mariola Kozubek z Wydziału Teologicznego, tegoroczna edycja nosi tytuł: "Różne drogi dialogu. Dziesięciolecie doświadczeń". "Ukazujemy w nim wydarzenia i inicjatywy o charakterze międzyreligijnym, które przyczyniały się do integracji różnych społeczności wyznaniowych i religijnych miasta i regionu. Z wdzięcznością wspominamy trzech współtwórców kalendarza, których już nie ma wśród nas. Są to śp. bp Tadeusz Szurman z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, mitrat Segiusz Dziewiatowski z Kościoła Prawosławnego oraz imam Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP" – podkreśliła.
W kalendarzu są zaznaczone wydarzenia o charakterze historycznym, znaczące dla regionu i kraju. Jest on poddawany recenzji naukowej, a jako publikacja ciągła od 2020 r. posiada numer ISSN (International Standard Serial Number) i tym sposobem dociera do Pracowni Egzemplarza Obowiązkowego Czasopism Biblioteki Narodowej oraz kilkunastu najważniejszych bibliotek w kraju.
"Kalendarz Trzech Religii ma już utrwaloną pozycję w świadomości odbiorców z całej Polski, a nawet poza jej granicami, m.in. dzięki dwujęzycznej, polsko angielskiej postaci wielu informacji. Wpisał się na stałe w ekumeniczny i międzyreligijny krajobraz Polski, a jego wkład w dziedzinie dialogu międzyreligijnego jest nie do przecenienia. Pokazuje także, jak ważne dla władz miasta Katowice, które finansują ten projekt, jest przyjazne współistnienie na terenie miasta wyznawców różnych religii oraz ich współpraca. Kalendarz jest również dowodem na to, że Katowice są miastem przyjaznym, otwartym oraz tolerancyjnym i taki obraz tego miasta ukazuje światu" – ocenia recenzentka naukowa kalendarza dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Konsultant kalendarza bp dr Marian Niemiec z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach zapewnił, że ma on stałe miejsce w jego gabinecie. "Na kalendarz czeka wielu duchownych i świeckich nie tylko z Katowic, ale z całej Polski. Również wielu nauczycieli i katechetów pyta o kalendarz, ponieważ jest on wielkim źródłem wiedzy o Kościołach i religiach. Ważne jest również to, że co roku podejmowana jest inna tematyka" – podkreślił. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/