Krakowska dzielnica Kazimierz i jej mieszkańcy: artyści, działacze społeczni, organizatorzy wydarzeń kulturalnych, drobni przedsiębiorcy, przedstawiciele społeczności żydowskiej są bohaterami wystawy otwartej w środę w Starej Synagodze - oddziale Muzeum Krakowa.
Zwiedzający zobaczą zdjęcia kilkunastu osób ważnych dla historii tej dzielnicy Krakowa i rozpoznawalnych przez bywających na Kazimierzu. To m.in. szef Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Jonathan Ornstein, rabin Eliezer Gurary, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch, artyści Roman Banaszewski, Jadwiga Żołyniak, Marcin Świetlicki oraz właściciel knajpki z jedzeniem sycylijskim Antonio Strano i Wanda Frączek od lat sprzedająca słynne zapiekanki w "Okrąglaku" na placu Nowym.
Na wystawie przypomnieni zostali także ci, którzy już zmarli jak historyk, znawca chasydyzmu, tłumacz i przewodnik Henryk Halkowski, artyści Jerzy Panek i Marian Siwek oraz Bogusław Szabliński, który sam tytułował się "królem kloszardów", a dla bywalców Kazimierza był po prostu Mikołajem – miał długą siwą brodę i siwe włosy.
Dopełnieniem zdjęć są teksty, które powstały na podstawie rozmów z bohaterami wystawy. "Chcieliśmy oddać głos mieszkańcom Kazimierza i tym, którzy tutaj działają, żeby to oni opowiedzieli, jak widzą dzielnicę" – powiedział PAP kurator wystawy Piotr Figiela. "Zależy nam na pokazaniu, jak różnorodny jest Kazimierz i jaki jest naprawdę. Wierzę, że dzięki temu, że patrzymy na to miejsce oczami jego mieszkańców, obraz jest bardziej obiektywny" – podkreślił.
Częścią wystawy są obrazy i grafiki związanych z Kazimierzem artystów oraz kompozyty zdjęciowe, na których archiwalne fotografie m.in. z czasów przedwojennych i okresu okupacji zostały zestawione z fotografiami tych samych miejsc z roku 2018 r.
Zwiedzający zobaczą też film dokumentalny Krzysztofa Miklaszewskiego z 1994 r. "Ten krakowski Kazimierz" pokazujący dzielnice zanim została ona odrestaurowana i stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.
"Kazimierzanin" to ostatnia część złożonego z pięciu wystaw projektu "PrzeMieszczanie", który jest próbą pokazania współczesnego Krakowa i jego mieszkańców w kontekście przeszłości oraz obecnych, dynamicznych przemian, wpływających na wyglądu miasta i życie codzienne Krakowian.
Ekspozycja potrwa do końca października.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/