Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku koło Bydgoszczy wzbogaciła się o fortepian pionowy z początku XIX w., wyprodukowany przez firmę Tomkison w Anglii.
Nowo pozyskany fortepian należy do niezwykle rzadkich instrumentów. Fortepian stołowy o pionowym układzie strun wykonany jest z drewna mahoniowego. Frontową część instrumentu zasłaniającą struny stanowi bogato zdobiona tkanina haftowana kwiatowym motywem dzikiej róży. Nad klawiaturą jest intarsja wykonana prawdopodobnie z drewna różanego.
Instrumenty marki Tomkison były wysoko cenione ze względu na jakość brzmienia.
Kolekcja im. Szwalbego w Ostromecku, mieszcząca się w Pałacu Starym, zwanym też Pałacem Mostowskich, jest jedną z najbogatszych w kraju obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Liczy około 60 instrumentów z XIX w. i z pierwszej połowy XX w. – głównie fortepianów stołowych, skrzydłowych i pionowych, ale również pianol, klawikordów i harmonikordów.
Zbiór zabytkowych instrumentów został stworzony w 1978 r. przez Andrzeja Szwalbego (1923-2002), który był wieloletnim dyrektorem Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i inicjatorem wielu projektów muzycznych w mieście, m.in. powstania Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Założeniem kolekcji było przedstawienie rozwoju fortepianu w XIX w., jego formy zewnętrznej, mechanizmu, aparatu dźwiękowego i brzmienia.
Kolekcja początkowo znajdowała się w Filharmonii Pomorskiej, a na przełomie XX i XXI wieku została przejęta przez miasto Bydgoszcz i ulokowana, zgodnie z dawną wizją Szwalbego, w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ joz/