Prezydent RP Bronisław Komorowski i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezmą udział 10 maja w obchodach 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ich kulminacją będzie prawykonanie utworu „Universa – Opera otwarta” skomponowanego przez Jana A. P. Kaczmarka.
Politycy mają uczestniczyć w uroczystym posiedzeniu Senatu UJ. "Podczas uroczystości przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso otrzyma złoty medal +Plus Ratio Quam Vis+. Chcemy nagrodzić go za jego dokonania na rzecz wspólnej Europy" – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Doktoraty honoris causa UJ otrzymają: laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1988 r. prof. Robert Hubner oraz profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania Witold Kieżun.
Na obchody 650–lecia UJ zaproszeni zostali przedstawiciele europejskich i polskich uczelni. 9 maja w Krakowie odbędzie się Konferencja Rektorów Uniwersytetów Zrzeszonych w Sieciach czyli spotkanie reprezentantów uczelni należących do: Grupy Coimbra, Europaeum, IRUN i Utrecht Network. Dyskusja będzie dotyczyła tego, co stanowi siłę europejskiego szkolnictwa wyższego i jak może ono skutecznie konkurować z uniwersytetami spoza Europy. Tego samego dnia w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert jubileuszowy podczas, którego zabrzmi "Carmina Burana" Carla Orffa.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP rektor UJ, jubileusz to okazja do podkreślenia wielowiekowej obecności UJ w Europie. „Dzięki naszym genialnym założycielom byliśmy w Europie już w XVI wieku. Od 25 lat jesteśmy rozpoznawalni jako państwo, miasto i uniwersytet. Obecność na obchodach prezydenta RP i przewodniczącego Komisji Europejskiej to docenienie roli naszej uczelni” – mówił prof. Wojciech Nowak.
Punktem kulminacyjnym obchodów będzie prawykonanie na krakowskim Rynku utworu "Universa – Opera Otwarta". Jan A. P. Kaczmarek skomponował go specjalnie na zamówienie władz uczelni, a producentem widowiska jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Jak zdradził kompozytor, bohaterami godzinnego utworu, który nie jest pełną operą, są Jadwiga Andegaweńska, Mikołaj Kopernik i Albert Einstein. W role te wcielą się: Iwona Sobotka, Małgorzata Walewska i Szymon Komasa. Wystąpi także aktorka Julia Pietrucha, która wcieli się w siedem sztuk wyzwolonych. Solistom towarzyszyć będą: Sinfonietta Cracovia, chór Polskiego Radia i Krakowskie Chóry Uniwersyteckie pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.
Z okazji jubileuszu UJ zamówił nowe pamiątki związane z uczelnią m.in. dwa ekskluzywne serwisy kawowe, które zostaną podarowane wyjątkowym gościom oraz zestawy porcelanowych filiżanek z Ćmielowa, wykonane według przedwojennego wzoru Empire z logotypem UJ i jubileuszu (część z nich ma być dostępna w sprzedaży). Będą też apaszki z motywami z zielników będących w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, krawaty, portfele, pióra z logo uczelni, pamiątkowe medale i monety oraz elegancko pakowne czekoladki.
Kazimierz Wielki powołał Akademię Krakowską, czyli dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński, 12 maja 1364 r. i w tym właśnie dniu uczelnia obchodzi swoje święto. Obecnie UJ tworzy 15 wydziałów, na których studiuje prawie 40 tys. młodych ludzi.(PAP)
wos/ szl/ ls/ woj/