Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. wraz z gorzowskimi kołami Związku Ukraińców w Polsce oraz Zjednoczenia Łemków organizują w tym roku jubileuszową 50. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego. Na wzięcie udziału w zabawie zostało kilka dni.
Termin przyjmowania zgłoszeń minie 13 marca br. Do tego czasu osoby chcące wziąć udział w konkursie powinny wysłać do muzeum pięć pisanek wykonanych na wydmuszkach bądź jajach ugotowanych na twardo.
Należy do nich dołączyć kartkę z podanym imieniem i nazwiskiem autora, wiekiem i zaznaczeniem, skąd pochodzą motywy zdobień wykonanych na jajkach, oraz podpisaną klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych.
Dobrze zabezpieczone pisanki trzeba wysłać na adres filii Muzeum Lubuskiego w Spichlerzu przy ul. Fabrycznej 1-3 w Gorzowie Wlkp. Liczy się data dostarczenia przesyłki do instytucji, a nie stempla pocztowego.
„Ideą tego konkursu jest popularyzacja tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym i pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Nadesłane pisanki oceni komisja konkursowa, biorąc pod uwagę jedynie tradycyjne motywy i techniki ich zdobienia” – powiedziała córka patrona konkursu Lidia Świątkowska.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone m.in. na stronie www.muzeumlubuskie.pl. Tu także znajdują się szczegółowe informacje i regulamin konkursu. Najpiękniejsze z pisanek zostaną pokazane na wystawie, której otwarcie nastąpi w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia br. w gorzowskim Spichlerzu.
Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.
Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego jest współfinansowany z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Nadesłane na konkurs prace stają się własnością muzeum; dzięki temu jego kolekcja liczy ok. 4 tys. pisanek. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/