Z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO konserwatorzy dzieł sztuki przygotowują dwie wystawy prezentujące m.in. efekty ich pracy przy odnawianiu zabytków królewskiego miasta.
"Kiedyś przejście ul. Kanoniczą mogło dostarczyć traumatycznych wrażeń, teraz jest zupełnie inaczej" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Piotr Białko z Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki. Jego zdaniem w ciągu ostatnich 40 lat zabytki Krakowa "diametralnie się zmieniły". Podkreślił, że od momentu wpisania miasta na listę UNESCO, żaden z nich nie uległ zniszczeniu.
Z-ca dyrektora miasta Krakowa ds. kultury Magdalena Doksa-Tverberg podkreśliła, że Kraków był pierwszym europejskim miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. "Tytuł nie tylko nobilituje, ale zobowiązuje także władze miasta, by podejmować wysiłki dbania o dziedzictwo" – powiedziała.
W ramach przedsięwzięcia "Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO" w Krakowie pokazane zostaną dwie wystawy.
Od 3 do 14 września w holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa będzie można oglądać ekspozycję "Dzieło Konserwatorskie" (przygotowaną z okazji 60-lecia Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP) - składającą się z blisko 200 fotografii, przybliżających dokonania krakowskich konserwatorów dzieł sztuki, zrealizowane na terenie całego kraju.
Podczas wernisażu tej wystawy zostanie pokazany film dokumentalny "Niemi pacjenci", w reż. Krzysztofa Fadera, opowiadający m.in o okresie kształtowania się polskiej szkoły konserwacji, która już w czasach PRL-u była wzorem dla zachodnich konserwatorów.
Druga wystawa pt. "Konserwator Dzieł Sztuki przy Pracy" – 42 plansze ilustrujące prace konserwatorów dawniej i współcześnie - usytuowana na pl. Szczepańskim potrwa od 5 do 17 września.
"Będzie to duża wystawa plenerowa, w nocy podświetlana, a więc dostępna o każdej porze. Dotychczasowe wystawy pokazywały zabytki przed, w trakcie lub po konserwacji, a na pl. Szczepańskim pokazane zostaną czynności, które prowadzą do rewaloryzacji. Będzie to pokazanie konserwacji dzieł sztuki, zabytków jako dziedziny naukowo-artystycznej" – wyjaśniła kuratorka obu wystaw Bożena Boba-Dyga.
W zamyśle autorów przedsięwzięcie "Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO" ma się także włączyć w ogłoszony przez Komisję Europejską Rok Dziedzictwa Kulturowego.
Organizując to wydarzenie, krakowscy konserwatorzy chcą również nawiązać do obchodów 100-lecia służb konserwatorskich w Polsce, 200-lecia Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 25-lecia Dnia Solidarności Miast UNESCO oraz 50. rocznicy śmierci Józefa Edwarda Dutkiewicza – wybitnego twórcy polskiej szkoły konserwacji.
Odnowę zabytków Krakowa finansują Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, gmina Kraków, sponsorzy i Kościół.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/