Kultura i sztuka 1945-1989

28.08.2018

Kraków: obchody 40-lecia wpisu historycznego centrum na listę UNESCO - we wrześniu

Z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO konserwatorzy dzieł sztuki przygotowują dwie wystawy prezentujące m.in. efekty ich pracy przy odnawianiu zabytków królewskiego miasta.

"Kiedyś przejście ul. Kanoniczą mogło dostarczyć traumatycznych wrażeń, teraz jest zupełnie inaczej" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Piotr Białko z Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki. Jego zdaniem w ciągu ostatnich 40 lat zabytki Krakowa "diametralnie się zmieniły". Podkreślił, że od momentu wpisania miasta na listę UNESCO, żaden z nich nie uległ zniszczeniu.

Z-ca dyrektora miasta Krakowa ds. kultury Magdalena Doksa-Tverberg podkreśliła, że Kraków był pierwszym europejskim miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. "Tytuł nie tylko nobilituje, ale zobowiązuje także władze miasta, by podejmować wysiłki dbania o dziedzictwo" – powiedziała.

W ramach przedsięwzięcia "Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO" w Krakowie pokazane zostaną dwie wystawy.

Od 3 do 14 września w holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa będzie można oglądać ekspozycję "Dzieło Konserwatorskie" (przygotowaną z okazji 60-lecia Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP) - składającą się z blisko 200 fotografii, przybliżających dokonania krakowskich konserwatorów dzieł sztuki, zrealizowane na terenie całego kraju.

Podczas wernisażu tej wystawy zostanie pokazany film dokumentalny "Niemi pacjenci", w reż. Krzysztofa Fadera, opowiadający m.in o okresie kształtowania się polskiej szkoły konserwacji, która już w czasach PRL-u była wzorem dla zachodnich konserwatorów.

Druga wystawa pt. "Konserwator Dzieł Sztuki przy Pracy" – 42 plansze ilustrujące prace konserwatorów dawniej i współcześnie - usytuowana na pl. Szczepańskim potrwa od 5 do 17 września.

"Będzie to duża wystawa plenerowa, w nocy podświetlana, a więc dostępna o każdej porze. Dotychczasowe wystawy pokazywały zabytki przed, w trakcie lub po konserwacji, a na pl. Szczepańskim pokazane zostaną czynności, które prowadzą do rewaloryzacji. Będzie to pokazanie konserwacji dzieł sztuki, zabytków jako dziedziny naukowo-artystycznej" – wyjaśniła kuratorka obu wystaw Bożena Boba-Dyga.

W zamyśle autorów przedsięwzięcie "Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO" ma się także włączyć w ogłoszony przez Komisję Europejską Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Organizując to wydarzenie, krakowscy konserwatorzy chcą również nawiązać do obchodów 100-lecia służb konserwatorskich w Polsce, 200-lecia Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 25-lecia Dnia Solidarności Miast UNESCO oraz 50. rocznicy śmierci Józefa Edwarda Dutkiewicza – wybitnego twórcy polskiej szkoły konserwacji.

Odnowę zabytków Krakowa finansują Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, gmina Kraków, sponsorzy i Kościół.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL