Związek Legionistów Polskich podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował wolę przekazania w darze Muzeum Narodowemu w Krakowie zbiorów Związku zgromadzonych w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach – poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
List intencyjny podpisali w piątek komendant naczelny ZLP Krystian Waksmundzki i dyrektor MNK Andrzej Betlej.
Muzeum Narodowe w Krakowie zadeklarowało wolę objęcia zbiorów pełną opieką konserwatorską, utworzenie w swej strukturze oddziału pod nazwą "Muzeum Czynu Niepodległościowego" oraz wspólne ze związkiem dążenie do utrzymania siedziby tego oddziału w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. Deklaracje te mają być sformalizowane w późniejszych umowach.
"Mamy nadzieję, że przekazanie zbiorów nastąpi w ciągu najbliższego roku. Zdajemy sobie sprawę, że Dom im. J. Piłsudskiego przy krakowskich Oleandrach jest przedmiotem sporu sądowego i że miasto ma wobec tego obiektu swoje plany" – powiedział PAP dyrektor MNK Andrzej Betlej. Dodał, że liczy na współpracę z miastem. "Dla nas najistotniejsze są zbiory Muzeum Czyny Niepodległościowego" – podkreślił.
W komunikacie resortu kultury napisano, że podpisanie listu intencyjnego przez Związek Legionistów Polskich to wynik korespondencji i rozmów prowadzonych z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim.
Dodano, że szef MKiDN wskazując na wyniki kontroli przeprowadzonej w Muzeum Czynu Niepodległościowego wiosną 2018 r., apelował o podjęcie przez Związek "decyzji, która zapewni cennym zbiorom długoterminowe odpowiednie dla ich wagi warunki ich przechowywania i jak najszerszego udostępniania publiczności".
W opublikowanym w piątek komunikacie zaznaczono, że minister wyrażał przy tym uznanie dla długoletniego zaangażowania związku i osobiście Krystiana Waksmundzkiego oraz pani Zofii Korczyńskiej, w utrzymanie zbiorów jako świadectwa dążeń niepodległościowych Polaków.
"Minister szanując prawa Miasta Krakowa do obecnej siedziby Muzeum Czynu Niepodległościowego i jej zagospodarowania, będzie podejmował starania, by Dom im. Józefa Piłsudskiego po niezbędnych pracach remontowych mógł być miejscem eksponowania zbiorów muzeum już jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie" – zapewnił w piątek resort.
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig powiedział PAP, że miasto z zadowoleniem przyjmuje podpisanie listu intencyjnego, który daje szansę uporządkowania spraw związanych ze zbiorami Muzeum Czynu Niepodległościowego i bałaganu stwierdzonego w tej placówce podczas ministerialnej kontroli. "Krytycznie podchodzimy do tego, że ministerstwo prowadziło rozmowy w tej sprawie bez udziału miasta" – dodał Kulig.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w oświadczeniu zamieszczonym na facebooku napisał, że o ile przejęcie zbiorów uważa za dobrą decyzję, ponieważ daje ona szansę na ich uporządkowanie, "o tyle zdziwiony jest planami ministra Piotra Glińskiego w stosunku do budynku przy Oleandrach". "Zgodnie z wpisem w księdze wieczystej właścicielem Oleandrów jest miasto. Jest dla mnie rzeczą oburzającą, że ministerstwo chce decydować o cudzej własności w dodatku bez jakichkolwiek rozmów i konsultacji z miastem" – napisał prezydent. Podkreślił, że jestem zdeterminowany, aby doprowadzić w przyszłości do realizacji planu, aby na Oleandrach znalazło się miejsce dla stowarzyszeń i organizacji niepodległościowych działających w Krakowie.
\W rozmowie z PAP dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa wyraziła zdziwienie wpisem prezydenta Krakowa. "Podpisany dzisiaj list intencyjny dotyczy zbiorów Muzeum Czynu" - zwróciła uwagę.
Jak zapewniła, przypominając przy okazji wcześniejszy komunikat resortu w tej sprawie, "minister szanuje prawa Miasta Krakowa do obecnej siedziby Muzeum Czynu Niepodległościowego i jej zagospodarowania". "Z poszanowaniem tych praw będzie podejmował starania, by Dom im. Józefa Piłsudskiego po niezbędnych pracach remontowych, mógł być miejscem eksponowania zbiorów Muzeum" - dodała.
Od początku lat 90. XX wieku Dom im. J. Piłsudskiego jest siedzibą Związku Legionistów Polskich, którego komendantem naczelnym jest Krystian Waksmundzki. W Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdują się pamiątki związane z walkami Polaków o wolność m.in. sztandary Legionów Polskich, pamiątki związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz z legionistami, pochodzące m.in. z ich darów dokumenty, mundury, broń i dzieła sztuki.
Po kontroli przeprowadzonej na wniosek ministra kultury w Muzeum Czynu Niepodległościowego wiosną tego roku stwierdzono m.in., że dostęp do zbiorów placówki jest utrudniony, są one przechowywane w warunkach niezapewniających właściwego stanu zachowania, niewystarczający jest także stan techniczny pomieszczeń.
Władze Krakowa od wielu lat zabiegają o odzyskanie całego budynku, który został wybudowany w latach 30. XX wieku w miejscu, skąd w 1914 r. wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa strzelców Józefa Piłsudskiego. W marcu tego roku krakowski Sąd Okręgowy oddalił wniosek Związku Legionistów Polskich o zasiedzenie w tym budynku. Związek złożył od tego wyroku apelację.
Stowarzyszenie Związek Legionistów Polskich odrzuciło możliwość zawarcia z miastem porozumienia ws. generalnego remontu Domu im. Józefa Piłsudskiego, nie chciało też od miasta pomocy przy ewidencjonowaniu pamiątek i pracach nad scenariuszem nowej wystawy stałej. 25 lipca miasto rozpoczęło remont konserwatorski elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego.
(PAP)
wos/ itm/
jbp/ wos/ mbud/