Wręczenie nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2021, której laureatem został ks. Czesław Sadłowski, długoletni proboszcz parafii w Zbroszy Dużej, odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
W uzasadnieniu czytamy, że ks. prał. Czesław Sadłowski, długoletni proboszcz parafii w Zbroszy Dużej koło Grójca na Mazowszu, w latach 60. i 70. razem z miejscowymi rolnikami "prowadził nieustępliwą walkę z władzami komunistycznymi o budowę kościoła". "Stała się ona symbolem walki o prawa ludzi do wyznawania w sposób wolny swojej wiary" – zwróciła uwagę kapituła.
Kapituła doceniła, że w czasie stanu wojennego i w latach 80. ub. wieku duchowny w budynkach kościelnych ukrywał działaczy Solidarności, wspomagał ich działalność, działała tam tajna drukarnia, odbywały się spotkania. "Parafia stała się centrum niezależnej myśli i wolności słowa. Służba Bezpieczeństwa prowadziła wobec księdza sprawę pod kryptonimem +Dobrodziej+" – zaznaczono.
"Moja służba nie była nigdy łatwa, tak dla mnie, jak i dla moich przełożonych. (...) Bóg zawsze mnie znajdował, uzdalniał, posyłał do służby i w niej pomagał. Sam też pokazywał nowe pola do działania i otwierania drzwi do ludzkich serc" – wyznał laureat, odbierając nagrodę. Ks. prał. Sadłowski dodał, że swoim działaniem duszpasterskim wpisuje się sztafetę kapłańskich pokoleń, zwłaszcza prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
W liście prezydent RP Andrzej Duda podziękował laureatowi "za efekty jego duszpasterskiej, patriotycznej i obywatelskiej posługi".
"Niezłomna wiara, przekonanie o słuszności podjętej walki oraz solidarne wsparcie otrzymane od mieszkańców pozwoliły przetrwać te niezwykle trudne chwile. Dobro, wolność i prawda zwyciężyły. Choć w 1969 r. kaplica została zlikwidowana przez komunistyczne władze, to kilka lat później w Zbroszy Dużej stanął piękny kościół święcony przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego" – napisał w liście prezydent.
Zwrócił uwagę, że w latach przełomu Zbrosza Duża stała się ważnym ośrodkiem kształtowania niezależnego ruchu ludowego.
"Właśnie stąd w istotnej mierze wyrosły korzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidulanych +Solidarność+" – wskazał prezydent. Dodał, że laureat był także twórcą inicjatyw społecznych, edukacyjnych i charytatywnych w wolnej Polsce.
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek w liście odczytamy w czasie gali zwróciła uwagę, że dzięki działalności ks. Sadłowskiego w Zbrosza Duża stał się "jednym z niewielu miejsc na ówczesnej mapie Polski, w których toczyło się życie opozycyjne". "Zaangażowanie i heroizm ks. Sadłowskiego budziły wśród wiernych nadzieję na triumf prawdy i wolności" – napisała marszałek Sejmu.
"Inicjując działalność Uniwersytetu Ludowego, niosąc pomoc rolnikom, stała się w tamtym okresie symbolem walki o Kościół, a także o poszanowanie praw rolników i robotników oraz ich godne życie" – dodała w liście Elżbieta Witek.
"W zbiorze jawnym IPN, dostępnym dla historyków, jest 9 tys. kart dokumentów Zbroszy Dużej. Karty są wypełnione głównie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, ale także przez 123 osoby, które są zarejestrowane w latach 1969-1985, jako tajni współpracownicy" – powiedział w laudacji prof. Jan Żaryn. Wspomniał, że po ujawnieniu tych informacji ks. Sadłowski przebaczył, ale zdawał sobie sprawę, że sprawa jest dużo dalej idąca. On został wywyższony, a ci, którzy na niego donosili, zhańbieni" – dodał prof. Żaryn.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników bp Leszek Leszkiewicz podziękował laureatowi za wierność kapłańskiemu powołaniu – "za to, że nie uciekał, ale jako duszpasterz prowadził powierzonych mu ludzi i starał się im pomagać. "Jest ksiądz przykładem człowieka, który nie szuka rozgłosu" – dodał.
Dotychczas laureatami nagrody były osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla spraw rolnictwa, kultury i rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego wsi i małych ojczyzn: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, prymas Polski kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher (Niemcy), abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr Stanisław Jaromi, ks. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański, zespół pieśni i tańca "Mazowsze", abp. Henryk Hoser i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Fundacja przyznaje również stypendia tego samego imienia dla młodych ze wsi i małych miast.
Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego jest przyznawana za zasługi dla polskiego rolnictwa, ochrony przyrody, rozwoju wsi i kształcenia rolników.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/