Tylko do 8 sierpnia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii miasta – wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku akt renowacyjny. Z uwagi na wartość historyczną i stan pergaminu, czas prezentacji jest ograniczony.
"Przywilej renowacyjny dla Łodzi wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku na zamku w Kole stanowi dla nas łodzian wyjątkowy i bezcenny dokument. W obliczu zaginięcia przywileju lokacyjnego z 1423 roku, przywilej renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku jest najstarszym oryginalnym dokumentem dotyczącym naszego miasta. Jest to dla nas zabytek o nieocenionej wartości historycznej" - podkreśliła dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.
Dokument, który odnawia i rozszerza wydane przez władcę 10 lat wcześniej prawa miejskie dla Łodzi, przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku. W okresie XX-lecia międzywojennego ujawnił go ks. Stanisław Muznerowski, autor pracy "Przyczynki do monografii Łodzi", wydanej w 1922 r., następnie ślad po akcie zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony.
Jak się okazało, przez ostatnie kilkadziesiąt lat był przechowywany jako niezidentyfikowana pamiątka rodzinna w archiwach rodziny Panasiuków. Został odnaleziony i zidentyfikowany przez przez Krzysztofa Laszkiewicza, a następnie przekazany do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.
"Z uwagi na wartość historyczną obiektu oraz jego stan zachowania czas prezentacji dokumentu w Muzeum Miasta Łodzi ograniczony jest do dziesięciu dni. XV-wieczny pergamin prezentowany będzie w jednej z najbardziej reprezentacyjnych muzealnych przestrzeni – w Sali Lustrzanej. Muzeum zapewni dokumentowi odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także zadbało o to, aby pergamin nie był wystawiony na działanie światła, które zapala się jedynie w momencie, gdy do gabloty podejdzie zwiedzający" - wyjaśniła główna inwentaryzatorka Muzeum Miasta Łodzi Natalia Scegielniak-Glica.
W niedzielę na godz. 16 zaplanowano w Muzeum specjalne oprowadzanie po wnętrzach i ogrodach Pałacu Poznańskiego, podczas którego odbędzie się również prezentacja dokumentu i jego historii. W ramach obchodów 598. rocznicy uzyskania przez Łódź praw miejskich akt będzie można oglądać tylko do 8 sierpnia.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pad/