Trwający spór o żołnierzy wyklętych ma wymiar cywilizacyjny. Żołnierze wyklęci są symbolem wierności wartościom, tożsamości oraz temu, czym jest naród, jego historia i tradycja – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej świętokrzyskim obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Zaznaczyła, że spór o żołnierzy wyklętych cały czas trwa, a niepokój powinna budzić "wracająca narracja propagandy PRL".
"Żołnierzom wyklętym nie można odbierać zasług, tego, że walczyli o wolną i niepodległą Polskę, że byli wierni swoim ideom. To byli żołnierze, którzy we wrześniu 1939 roku podjęli walkę z okupantem sowieckim i niemieckim. To byli ci żołnierze, którzy wchodzili w szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. To są wszyscy ci, którzy niejednokrotnie byli czynnie zaangażowani w walkę o niepodległość w 1918 roku. To nie są partyzanci, którzy wzięli się znikąd" – podkreśliła Koczwańska-Kalita.
Zaznaczyła, że Polska, także w trakcie wojny nie utraciła swojej podmiotowości, a to, co wydarzyło się w kraju po 1945 roku, było "jawną zdradą". "Zarówno Zachodu, jak i sił, które tutaj zostały instalowane i przeciwstawiały się większości społeczeństwa, które nie chciało zaakceptować systemu komunistycznego na naszych ziemiach" – mówiła Koczwańska-Kalita.
Dodała, że dzięki pracy m.in. IPN wiedza o żołnierzach wyklętych jest coraz szersza. "Święto ma już wymiar państwowy, utożsamiamy się z tą historią. Dzięki temu jesteśmy w stanie wprowadzać do naszej świadomości te dzieje, które były zapomniane i miały być wymazane z naszej historii" – powiedziała.
Program tegorocznych wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawili podczas konferencji prasowej wojewoda Zbigniew Koniusz i wicewojewoda Rafał Nowak.
Uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 10.00 na cmentarzu na Piaskach, gdzie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem ku czci pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. O godz. 16.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpocznie się msza święta w intencji żołnierzy wyklętych. Po niej uczestnicy udadzą się przed ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim, aby złożyć kwiaty, a następnie przed pomnik Armii Krajowej, gdzie odbędą się główne uroczystości.
"Chcemy w sposób godny upamiętnić tych, o których mieliśmy zapomnieć, o najważniejszych bohaterach narodowych. Tych, który walczyli za wolną Polskę nie tylko podczas okupacji, ale także po niej. Często oni sami, a w dużej mierze ich rodziny poniosły wielkie straty. Jeśli nie wprost straciły ojców i dziadków, to często piętno, jakie zostało przypisane do tych osób, podążało za nimi przez wiele lat" - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Oprawę wojskową uroczystości zapewni 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. "Wojska te, jako formacja dziedziczą tradycję wojsk Armii Krajowej. Chociaż dzieli nas czas, to wartości i misja zostają te same. W tym dniu bierzemy udział w szeregu różnych przedsięwzięć. Ponad 70 żołnierzy weźmie udział w Biegu Tropem Wilczym na dystansie 2, 5 i 10 km w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas tego wydarzenia będzie można zobaczyć też nasz sprzęt i wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej - powiedział płk Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyć wiele inicjatyw. Wśród nich znalazły się m.in. marsz patriotyczny organizowany przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, cykl wystaw i Biegi Tropem Wilczym – organizowane w wielu miejscowościach regionu. Oprócz tego 2 marca w godzinach od 9 do 13 przed Urzędem Marszałkowskim będzie organizowana zbiórka krwi. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/