Przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska odebrała w piątek najwyższe odznaczenie litewskiego Sejmu. Odznaczenie przyznane zostało za 26 lat pracy społecznej na rzecz odnowy najstarszej nekropolii wileńskiej.
Odznaczenie Za Wkład w Odbudowę Niepodległości Litwy, Wzmacnianie Tradycji Parlamentaryzmu, Działalność Społeczną przyznano Alicji Klimaszewskiej na wniosek wiceprzewodniczącego Sejmu, posła Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Jarosława Narkiewicza.
„Jestem wdzięczna mojej ojczyźnie Litwie, że tak wysoko oceniła moją pracę społeczną” - powiedziała Klimaszewska podczas piątkowej uroczystości w parlamencie, w której uczestniczyli nie tylko posłowie i pracownicy parlamentu, ale też harcerze i studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku.
Alicja Klimaszewska podkreśliła, że to odznaczenie jest za zasługi wszystkich tych, którzy przed 26 laty zakładali Komitet, a którzy już nie żyją, również osób działających dzisiaj w Komitecie, a także harcerzy, polskiej młodzieży szkolnej i akademickiej, która uczestniczy w akcjach organizowanych przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
Klimaszewska podkreśliła, że to odznaczenie jest za zasługi wszystkich tych, którzy przed 26 laty zakładali Komitet, a którzy już nie żyją, również osób działających dzisiaj w Komitecie, a także harcerzy, polskiej młodzieży szkolnej i akademickiej, która uczestniczy w akcjach organizowanych przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
W ciągu 26 lat staraniem Komitetu odnowiono blisko 100 zabytkowych pomników na Rossie. Z inicjatywy Komitetu dwa razy do roku odbywa się wielkie sprzątanie cmentarza. Są zbierane znicze, które zapala się na grobach na Rossie w Dniu Wszystkich Świętych, od kilku lat są tam też prowadzone lekcji historii.
Swoją pracą Alicja Klimaszewska wzbudziła zainteresowanie tym najstarszym wileńskim cmentarzem - przed ćwierćwieczem zapomnianym i opuszczonym - nie tylko społeczności polskiej na Litwie, ale też litewskich mediów, władz Wilna i państwa.
Staraniem radnych AWPL-ZChR samorząd wileński przygotował kompleksowy projekt renowacji cmentarza. Do 2018 roku na Rossie mają być odrestaurowane liczne pomniki i sześć z 12 istniejących kaplic, ma być wyremontowanych 3,5 tys. metrów kwadratowych ścieżek, mają być wzmocnione skarpy, zostanie zainstalowane oświetlenie, a także monitoring.
Prace związane z renowacją Rossy, z inicjatywy posłów AWPL-ZChR, koordynuje sejmowy komitet oświaty nauki i kultury, który - jak zapewnił PAP wiceprzewodniczący Sejmu Jarosław Narkiewicz - „nadal będzie czuwał nad działaniami odnowy nekropolii”.
Na liczącej blisko 250 lat Rossie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego u stóp trumny ze szczątkami jego matki, pochowani są jego żołnierze, a także wielu wybitnych, zasłużonych dla polskiej kultury postaci m.in. poeta Władysław Syrokomla, architekt Antoni Wiwulski, historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel, malarze Franciszek Gucewicz i Franciszek Smuglewicz, ojciec Juliusza Słowackiego. Lista jest długa.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/