Francuska bagietka, północnokoreańskie danie z makaronem, obchody Wielkiego Tygodnia w Gwatemali oraz tradycyjne chińskie przygotowanie herbaty trafiły wraz z wieloma innymi pozycjami na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Kilkadziesiąt nowych pozycji zostało dopisanych do listy podczas odbywającej się w stolicy Maroka, Rabacie, 17. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wśród nich znalazły się między innymi polskie tradycje flisackie.
„Wielki Tydzień (w Gwatemali – PAP) to religijne i kulturowe święto upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – można przeczytać na stronie UN News. „Praktyki i tradycje związane z Wielkim Tygodniem są od wieków przekazywane młodszym pokoleniom poprzez aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i przygotowaniach, a także poprzez media publiczne” – dodano.
Wśród wyróżnionych tradycji i zjawisk znalazły się między innymi arabska praktyka komunikacji pasterzy z wielbłądami, słoweńskie pszczelarstwo jako sposób życia, węgierska tradycja zespołów smyczkowych czy północnokoreański naengmyeon, czyli danie na bazie zimnego makaronu.
„Tradycyjne danie ludowe, głęboko zakorzenione w życiu mieszkańców Pjongjangu, kojarzy się z długim życiem, szczęściem, gościnnością, serdecznością i przyjaźnią” – napisano na stronie UN News.
„Pięć innych elementów, w tym kultura gotowania barszczu ukraińskiego i tradycyjne kamieniarstwo z Ahlat w Turcji, zostało umieszczonych na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony” – poinformowało portal.
Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego Ludzkości UNESCO obejmuje już ponad 600 pozycji z ponad 130 krajów. Jest ona wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego i podnieść świadomość społeczeństwa na temat jego znaczenia. Wpisów na listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad. (PAP)
mrf/ akl/
arch.