„Historia do usłyszenia. Wrocław od nowa 1945 i potem” - to tyłu nowego projektu popularyzującego powojenną historię Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 7 marca audycję będzie można usłyszeć w studenckim radiu Luz i na specjalnej stronie internetowej.
Nowy projekt zrealizowany jest przez studentów historii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego oraz przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, który w Centrum Historii Zajezdnia stworzył wystawę stałą o powojennej historii Wrocławia.
„O skomplikowanych, ale niezwykle ciekawych losach powojennego Wrocławia opowiada nowy projekt studentów i studentek historii. +Wrocław od nowa 1945 i potem+ to seria podcastów, które już od marca będzie można usłyszeć w Akademickim Radiu LUZ. Nagrania będą również dostępne na stronie Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz innych platformach streamingowych do podcastów” - napisano w zapowiedzi projektu.
Audycje będzie można znaleźć m.in. pod internetowym adresem, gdzie już teraz zamieszczono zapowiedź całego cyklu: https://anchor.fm/historiadouslyszenia
„Jak wyglądało życie we Wrocławiu zaraz po II wojnie światowej? Kto opiekował się dziećmi i w jakich warunkach mieszkano? Czym był tzw. szaberplac i co serwowano w pierwszym barze mlecznym? Jak odradzała się kultura w zrujnowanym mieście, w którym całkowicie wymieniono ludność? Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w kolejnych odcinkach” - powiedział rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny.
Spośród wielu kwestii, związanych z historią miasta, twórcy dokonali autorskiego wyboru piętnastu tematów, które następnie rozwinęli w audycje radiowe, często opatrzone cennymi nagraniami archiwalnymi. Każdy odcinek ma formę rozmowy o historii i kulturze z ekspertem lub ekspertką w danej dziedzinie.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ dki/