77. rocznicę święceń kapłańskich obchodzi o. Jerzy Tomziński – najstarszy z paulinów, nazywany „legendą Jasnej Góry”, który za kilka miesięcy skończy 103 lata. To jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II.
Msza św. w intencji o. Tomzińskiego została odprawiona w piątek w kaplicy Cudownego Obrazu – podało Biuro Prasowe Jasnej Góry. Przewodniczył jej wikariusz generalny zakonu paulinów o. Michał Lukoszek, który gratulował jubilatowi.
W homilii o. Lukoszek mówił o znaczeniu i roli kapłanów. "Niech ten piękny jubileusz zachęci nas do modlitwy za kapłanów, żeby byli święci i godni posługi, która została im powierzona dla naszego dobra, żebyśmy nie cierpieli głodu Eucharystii. Prośmy także o nowe powołania, żeby nigdy na winnicy pańskiej nie zabrakło robotników – kapłanów" – powiedział o. Lukoszek.
O. Tomziński dwukrotnie piastował urząd generała zakonu paulinów, trzykrotnie przeora Jasnej Góry. Jako przeor (1952-1957 i 1957-1960) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie w sanktuarium. Organizowana przez niego uroczystość Jasnogórskich Ślubów Narodu w 1956 r. zgromadziła ponad milion wiernych.
Jedną z jego inicjatyw jest "Apel jasnogórski" – codzienna wieczorna modlitwa w intencji Polski i Kościoła. To on 8 grudnia 1953 r., odprawił ją po raz pierwszy, prosząc też o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który darzył go wyjątkową życzliwością i zaufaniem. O. Tomziński odegrał też główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości tysiąclecia chrztu Polski oraz VI Światowych Dnia Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.
O. Tomziński to zarazem jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II. Podczas soboru przewodniczył jednej z mszy świętych, śpiewanych w języku łacińskim dla wszystkich ojców soborowych. Był jednym z trzech Polaków – obok abp. Antoniego Baraniaka i abp. Karola Wojtyły – którzy mieli taką możliwość.
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni koło Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. W okresie stalinowskim – jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej – stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium. (PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ mab/ joz/