150 lat temu, 17 kwietnia 1870 r. urodził się Max Berg, architekt Hali Stulecia. Ze względu na epidemię koronawirusa, wszystkie wydarzenia związane z obchodami tej rocznicy będą dostępne online. Pierwszą atrakcją będzie wirtualne zwiedzanie Hali Stulecia.
Max Berg był architektem miejskim Wrocławia (ówczesnego Breslau) w latach 1909-24. Jego największym dziełem jest zabytkowa, wzniesiona w latach 1911-13, Hala Stulecia, wpisana w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
„Max Berg był twórcą cierpliwym i wytrwałym, ale także bezkompromisowym i kontrowersyjnym. W jednym ze swoich dzieł pisał: +U podstaw wszelkiej twórczości leżą matematyczne, kosmiczne proporcje+. Dziś, stojąc pod żebrowaną kopułą Hali Stulecia, nie sposób nie zgodzić się, że Max Berg wyniósł architekturę modernizmu do rangi sztuki” – zwróciła uwagę Magdalena Piasecka, prezes Hali Stulecia.
Obchody 150. rocznicy urodzin architekta rozpoczną się od specjalnego spaceru w ramach cyklu Wirtualne Zwiedzanie Wrocławia organizowanego przez miejskie Biuro Promocji i Turystyki. Licencjonowana przewodniczka miejska, na co dzień oprowadzająca turystów głównie po kompleksie Hali Stulecia, zabierze zainteresowanych na wirtualny spacer po jej różnych zakamarkach, zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających. Transmisja spaceru rozpocznie się o godz. 11 na stronie Hali Stulecia na Facebooku.
Również 17 kwietnia ukaże się miejski biuletyn, w którym zostanie przybliżona sylwetka Maksa Berga, jego największe dokonania i niezrealizowane projekty. Obszerny materiał zostanie również opublikowany na miejskim portalu.
Z kolei 26 kwietnia w mediach społecznościowych zostanie opublikowany pierwszy odcinek cyklu filmów o Maksie Bergu i Hali Stulecia #HalaNaMAXA. Kolejne odcinki w kilku seriach publikowane będą w niedziele aż do końca roku.
„W pierwotnych planach obchodów urodzin Maksa Berga mieliśmy także zaproszenie wrocławian na przejażdżkę tramwajem Max Berg i poczęstowanie ich urodzinowym ciastem według oryginalnego przepisu z 1913 roku. Ze względu na obecną sytuację nie jest to możliwe, dlatego postanowiliśmy nasze plany nieco zmodyfikować” – dodała Piasecka. Przy okazji dostarczenia wyprodukowanych przez pracowników Hali Stulecia przyłbic i maseczek ochronnych, symbolicznym poczęstunkiem obdarowany zostanie biały personel Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
20 maja, w 107. rocznicę otwarcia Hali Stulecia, rozpocznie się na Facebooku cykl filmów #PamiętamTOnaMAXA, w których znani wrocławianie opowiedzą o swoich wspomnieniach związanych z Halą Stulecia. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/