25 czerwca w cieniu murów romańskiego klasztoru w Sulejowie-Podklasztorzu mieszkańcy regionu łódzkiego będą świętować 705. rocznicę podpisania Supliki Sulejowskiej, czyli prośby do papieża o zgodę na koronację na króla Polski Władysława Łokietka.
W czerwcu 1318 roku, w opactwie cystersów w Sulejowie, odbył się historyczny zjazd rycerstwa, możnowładców i duchowieństwa, podczas którego podpisano prośbę do papieża o zgodę na koronację nowego władcy Polski – Władysława Łokietka. Dokument nazwany później Supliką Sulejowską, był jednym z najważniejszych w historii naszego kraju, zainicjował bowiem zjednoczenie państwa polskiego po prawie 200 latach rozbicia dzielnicowego.
W niedzielę, z okazji 705. rocznicy tego wydarzenia, w cieniu murów romańskiego klasztoru cystersów w Sulejowie-Podklasztorzu odbędzie się festyn. Podczas inscenizacji historycznej o godz. 17 organizatorzy spróbują zrekonstruować spotkanie z 1318 roku. Na terenie opactwa zbudowana zostanie także wioska średniowieczna - już od południa będzie można odwiedzić obozowisko księcia, zajrzeć do kuźni kowala i zobaczyć, jak powstają unikalne żelazne narzędzia.
Chętni spróbują potraw słowiańskiej kuchni, spotkają skrybę cysterskiego i dowiedzą się, jak wyglądało życie w klasztorze w dawnych czasach. Odważni będą mogli spróbować swoich sił jako średniowieczny strongman, łucznik lub nawet oszczepnik, a przed główną bramą będzie można podziwiać rzeźby historyczne, które powstały w ramach VII Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego.
Będzie też szereg całkiem współczesnych rozrywek, w tym o godz. 19 koncert gwiazdy wieczoru Mateusza Ziółko.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/