Wykłady znanych polskich rabinów, poświęcone żydowskiej religii i kulturze oraz koncert muzyki klezmerskiej złożą się na VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie. Przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego rozpocznie się w poniedziałek.
Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to: „ABC judaizmu dla chrześcijan”. Poszczególne spotkania będą odbywały się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu stowarzyszenia, przy ulicy Planty 7. Instytut, którego działalność zainaugurowano przed dwoma laty, znalazł siedzibę w kamienicy, miejscu pogromu kieleckiego z 6 lipca 1946 r., podczas którego zginęło 37 osób narodowości żydowskiej i troje Polaków.
„Kolejni współcześni papieże mówią o tym, że nie da się zrozumieć chrześcijaństwa bez zrozumienia jego żydowskich korzeni. Brak elementarnej znajomości judaizmu bywa też często źródłem niechęci wobec jego wyznawców. Dlatego chcemy, korzystając z wiedzy naszych zaprzyjaźnionych polskich rabinów, dać kielczanom możliwość poznania podstaw religii, która kształtuje zarówno widzenie świata, jak i codzienność religijnych Żydów” – podkreślił cytowany w komunikacie przesłanym PAP prezes kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Bogdan Białek.
W poniedziałek zaplanowano spotkanie z Symchą Kellerem, mieszkający w Łodzi rabinem i kantorem, który będzie opowiadał o najradośniejszym nurcie judaizmu – chasydyzmie. Kolejnego wieczoru pierwsza Polka, której przyznano tytuł rabinki – Małgorzata Kordowicz – wygłosi wykład „Oko za Oko. Co na to Talmud”. Spotkanie ma pomóc w zrozumieniu, jak współcześni Żydzi interpretują najbardziej kontrowersyjne dla nas zapisy Prawa.
W środę psychoterapeutka, członek Zarządu Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie Anna Dodziuk, zaprasza do wspólnego studiowania Tory, podczas spotkania zatytułowanego „Tora na trudny czas”. W czwartek rabin Łodzi Dawid Szychowski, który kształcił się w izraelskich jesziwach w Jerozolimie i Efracie, będzie mówił o etyce żydowskiej.
Zwieńczeniem spotkań będzie piątkowy koncert krakowskiego zespołu Di Galitzyaner Klezmorim. Tego wieczoru zostaną również wręczone: Nagroda im. Hany Goldszajd i Dawida Rubinowicza oraz wyróżnienie Menora Przyjaźni. Są one przyznawane – odpowiednio – za wyjątkową postawę w wychowaniu młodzieży w duchu szacunku dla godności osoby ludzkiej oraz za działalność publicystyczną i dziennikarską, uwzględniającą przesłanie Pana Cogito z wiersza Zbigniewa Herberta „Żebym zrozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia”, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości poświęconej ocaleniu od zapomnienia społeczności żydowskiej.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.
Założone w 2005 r. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego działa na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej. Przeciwdziała wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu i innym postawom godzącym w godność człowieka.
Działacze organizacji kierują się przesłaniem Karskiego, „który przekazał nam wiarę, że uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem”. (PAP)
ban/ agz/