Ojcowski Park Narodowy zamierza odtworzyć jedno z najstarszych i najbardziej charakterystycznych domostw znajdujących się na terenie Parku – dom Jastrzębskich, który został zniszczony przez upadające drzewo podczas opadów śniegu 12 grudnia zeszłego roku.
Niewielki domek, od lat niezamieszkały znajduje się przy samej krawędzi drogi powiatowej prowadzącej do Ojcowa, w niedalekiej odległości od kaplicy "Na Wodzie" i przysiółka Opalówki. Charakterystyczny budynek z niewielkimi balkonami i oknami oraz biało-błękitnymi fragmentami tynku jest przykładem tradycyjnego jurajskiego budownictwa, odbiegającego od uzdrowiskowego stylu szwajcarsko-ojcowskiego. Budynek jest jednym z kilkunastu obiektów wpisanych do rejestru zabytków będących własnością Parku.
Jak poinformował PAP Tomasz Gierat, dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, już kilka lat temu podjęte zostały starania zmierzające do pozyskania pieniędzy na wykonanie kapitalnego remontu tego budynku wraz z jego niewielką częścią gospodarczą. W związku z koniecznością wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej jesienią br. ze środków własnych Parku zostały zlecone kosztowne prace inwentaryzacji budowlanej wraz z wykonaniem tzw. laserowego skaningu obiektu oraz wykonaniem stosownego projektu i kosztorysu inwestorskiego. Działania te są podstawą do wszelkich formalnych uzgodnień związanych z procesem rekonstrukcji zabytkowego budynku w tym przede wszystkim uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
"Podjęte przez nas działania ratowania tego budynku zostały przyspieszone w swoisty i nieprzewidywalny sposób. Otóż w poniedziałek 12 grudnia pod wpływem dużych opadów mokrego i ciężkiego śniegu na dach Domu Jastrzębskich oraz jego budynku gospodarczego upadło drzewo, powodując znaczne uszkodzenie zarówno ich drewnianej konstrukcji dachu jak i części drewnianej konstrukcji ścian" - relacjonuje przedstawiciel OPN.
Wykonane w tym samym dniu oględziny wykazały, iż w związku z tym zdarzeniem powstało bardzo duże zagrożenie dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego na odcinku drogi powiatowej, przebiegającej przy samej ścianie uszkodzonych obiektów. Ponadto nie można było ściągnąć elementów korony drzewa wraz z jego pniem leżących na budynku, gdyż groziło to jego całkowitym zawaleniem podczas wykonywanych tych robót.
Jak wyjaśnił dyrektor, o zdarzeniu zostały poinformowane odpowiednie służby i instytucje, a z uwagi na pilną konieczność usunięcia powstałego zagrożenia natychmiast zlecono wykonanie demontażu uszkodzonej drewnianej konstrukcji budynku mieszkalnego i gospodarczego. Prace te zostały sfinansowane ze środków Parku.
Demontowane elementy, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, zostały opisane oraz ponumerowane przez specjalistów posiadających doświadczenie w zakresie rekonstrukcji obiektów zabytkowych, a następnie przewiezione i złożone w bezpiecznym miejscu na terenie Parku.
Jak zapowiedział dyrektor, dzięki takim działaniom będzie można w kolejnych latach wykorzystać zdemontowane elementy do odtworzenia tego zabytku. "Pozostała część murowana tych obiektów jest obecnie zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi i będzie przede wszystkim podstawą do pełnej rekonstrukcji tego obiektu. Zostanie więc zachowana nie tylko pełna architektura tego budynku z czasu jego świetności, ale i jego obecna lokalizacja" - zaznaczył Gierat.
Zgodnie z jego zapowiedziami rekonstrukcja zabytkowych budynków w tym samym miejscu rozpocznie po uzyskaniu wszelkich wymaganych pozwoleń oraz pozyskaniu stosownych środków finansowych.
Obecnie, a więc tuż po dokonanym demontażu zawalonych przez upadające drzewo drewnianej konstrukcji obiektu, nie ma jeszcze możliwości wskazania konkretnego czasu rozpoczęcia i zakończenia tych robót - zaznaczył dyrektor.
Wskazał również, że szacunkowe koszty przedsięwzięcia zostaną ustalone po sporządzeniu stosownej dokumentacji projektowej, której jednym z elementów jest kosztorys inwestorski. OPN planuje pozyskać środki na rekonstrukcję tego obiektu ze środków zewnętrznych.
Utworzony w 1956 r. Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z pośród wszystkich parków narodowych w Polsce - obecnie jego powierzchnia wynosi 2145,62 ha. OPN leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w strefie podmiejskiej Krakowa. Do jego najpopularniejszych obiektów turystycznych należą m.in. zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna, "Kaplica na Wodzie" pw. św. Józefa Robotnika. Przez Park biegnie kilka szlaków turystycznych o łącznej długości 46,6 km.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ jann/