Ponad 100 tys. osób zwiedziło wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” w Zamku Królewskim na Wawelu. Weekend będzie ostatnią okazją, by zobaczyć całą kolekcję tkanin, powstałych na zamówienie króla Zygmunta Augusta, które znajdują się obecnie w polskich zbiorach.
Jak podkreśla Urszula Wolak-Dudek, rzeczniczka prasowa Zamku Królewskiego na Wawelu taka okazja już się nie powtórzy, bo to ostatni w historii rezydencji Jagiellonów pokaz całej zachowanej w Polsce kolekcji królewskich tapiserii. "Na pożegnanie wystawy przygotowaliśmy specjalną ofertę: bilety normalne i ulgowe kosztują 20 zł. Wydłużone zostały także godziny zwiedzania. W sobotę i niedzielę ostatnie wejście będzie możliwe o godz. 18.40" – poinformowała Wolak-Dudek.
Bilety można zakupić online.
Na wystawie można zobaczyć 137 królewskich tapiserii w tym 19 monumentalnych tkanin figuralnych ze scenami z Księgi Rodzaju, 44 werdiury z przedstawieniami zwierząt wpisanymi w krajobraz, 42 arrasy herbowe, a także niewielkich rozmiarów obicia mebli oraz tkaniny do dekoracji wnęk okiennych. Niektóre z nich – jak np. werdiury "Tygrys" i "Borsuk przy gnieździe czapli" - pokazywane są po raz pierwszy.
Wawelska kolekcja arrasów jest największym takim zbiorem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie. Na wystawie brakuje tych jej części, które znajdują się w zbiorach zagranicznych: jednego arrasu, który jest w Amsterdamie oraz 34 fragmentów tkanin, które są przechowywane w Ermitażu.
Król zamówił tkaniny w najlepszych warsztatach tkackich Brukseli - wykonano je w latach 1550-60. Na tapiseriach przedstawione zostały historie biblijne, bujny świat roślin i egzotycznych zwierząt oraz herby Polski i Litwy przypominające o Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po raz pierwszy zdobiły sale Zamku na Wawelu w czasie trzeciego wesela Zygmunta Augusta i Katarzyny Mantuańskiej w 1553 roku.
Tylko do niedzieli będzie można zwiedzać także Skarbiec Koronny, który w najbliższych miesiącach przejdzie metamorfozę: z trzech sal zostanie rozbudowany do 12 i będzie ponownie dostępny dla turystów od 30 czerwca 2022 roku. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ pat/