Poszerzenie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich o kolejne placówki - to jeden z tematów pierwszego spotkania szefów muzeów górskich w Zakopanem, które odbyło się w Zakopanem.
„To pierwsze spotkanie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich. Wraz z szefami partnerskich muzeów omówiliśmy plany na najbliższe lata. Omówiliśmy także plany obchodów Międzynarodowego Dnia Gór, który przypada na 11 grudnia, a do tej pory w Polsce nie był szczególnie celebrowany” – mówiła Anna Wende–Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, a zarazem prezes Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.
Do Zakopanego, aby obradować w piątek i sobotę, przyjechali przedstawiciele czterech muzeów górskich: włoskiego Museo Nazionale della Montagna w Turynie, francuskiego Musee Alpin w Chamonix, hiszpańskiego Servei General d'Informacio de Muntanya w Sabadell. Pod Tatrami zabrakło natomiast przedstawicieli kanadyjskiego Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff.
„Chcemy, aby nasza organizacja się powiększała dlatego dyskutowaliśmy nad zasadami, na jakich następne muzea będą przyjmowane. Chcielibyśmy w przyszłości nawiązać kontakt z kolejnymi muzeami górskimi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Indiach i mamy nadzieję na rozszerzenie naszej organizacji” – dodała Wende – Surmiak.
Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich został powołany 11 grudnia 2015 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie.
Piątkowemu spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy zatytułowanej „Na wymarzonych ziemiach Don Bosco”. To wystawa fotografii salezjańskiego misjonarza z Piemontu Alberto Maria De Agostini, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. De Agostini w latach 20 i ubiegłego wieku podróżował i mieszkał w Ameryce Południowej, a dokładnie w Patagonii.
„Na wystawie prezentowane są przepiękne zdjęcia misjonarza z Patagonii, a inspiracją księdza De Agostini i sprawcą jego wyjazdu na misje był św. Jan Bosko, założyciel zgromadzenia Salezjanów” – mówiła dyrektora Muzeum Tatrzańskiego.
Fotografie pochodzą z kolekcji turyńskiego muzeum górskiego. Alberto Maria De Agostini oprócz pracy ewangelizacyjnej dokonał wielu odkryć, napisał wiele książek, w których opisał góry Patagonii. Jego misje zaowocowały fotografiami stanowiącymi dokumentację jego przygód. De Agostini także nakręcił filmy z górskich wypraw. Fotografia była jego pasją jeszcze zanim został duchownym. Na fotografiach uwieczniał górskie szczyty i ludzi ze swojej rodzinnej okolicy.
Wystawę można będzie oglądać do 1 października w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – filii Muzeum Tatrzańskiego.
Szymon Bafia (PAP)
szb/ agz/