W sobotę w Rudzie Śląskiej odbędzie się piknik przy zabytkowym piecu chlebowym, znanym jako piekarok. W programie wydarzenia przewidziano degustację chleba wypiekanego na naturalnym zakwasie, koncerty orkiestry dętej i zespołu akordeonistów oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Piknik rozpocznie się przy ul. Bujoczka 24 o godzinie 11.30 i potrwa do 14. W programie wydarzenia przewidziano degustację chleba wypiekanego na naturalnym zakwasie z zabytkowego pieca.
"Będzie to kolejna okazja do poznania tradycyjnego procesu wypieku chleba oraz skosztowania jego smaku" – podkreślił w informacji prasowej Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta z rudzkiego magistratu.
W ramach pikniku zaplanowano również opowieści o historii piekaroków oraz tradycjach muzycznych na Śląsku. Dla najmłodszych przygotowano spotkanie z pszczelarzem oraz warsztaty, podczas których dzieci wykonają świeczkę z plastra węzy, a ze słoiczka lampion.
"W bezpiecznej oszklonej ramce zobaczymy żywe pszczoły. Założymy kapelusze pszczelarskie, żeby poczuć się jak prawdziwi pszczelarze, dowiemy się, skąd bierze się wosk pszczeli i jakie są jego właściwości" – zapowiedział pszczelarz Marek Kulawik.
Również do dzieci skierowane będą warsztaty zdobienia toreb płóciennych "Kolorowa ekotorba". Z kolei na stoisku Muzeum Miejskiego będzie można spróbować, jak prało się na "waszbrecie" i "szpanowało" pranie.
Sobotnie wydarzenie będzie wstępem do Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbędzie się dzień później, w niedzielę, w Parku Kozioła. W planach są koncerty Orkiestry Dętej KWK "Pokój" oraz Zespołu Akordeonistów im. Edwarda Huloka. Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej przypomni historię piekaroka oraz tradycje muzyczne regionu.
Piekarok przy ul. Bujoczka, powstały około 1900 roku, był używany do wypieku chleba do lat 50. XX wieku. Po odbudowie i renowacji obiekt służy teraz jako miejsce prezentacji regionalnych tradycji i okazjonalnych spotkań. W trakcie pikniku będzie można spróbować chleba wypiekanego w tradycyjny sposób oraz posłuchać muzyki i historii związanej z tym unikalnym miejscem. (PAP)
jms/ itm/