250 rękodzielników ze Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Litwy i Polski wystawiać będzie swoje wyroby na rozpoczynającym się w sobotę w Lublinie Jarmarku Jagiellońskim. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest pisankarstwo. W programie także koncerty, wystawy i warsztaty.
To już jedenasta edycja imprezy, nawiązującej do średniowiecznych jarmarków, które w czasach Jagiellonów stanowiły o świetności Lublina. „W tym roku program będzie wzbogacony ze względu na jubileusz 700-lecia naszego miasta” – powiedziała Paulina Skipirzepa, z lubelskich Warsztatów Kultury, organizatora jarmarku.
Na lubelskim jarmarku nie wykupuje się powierzchni handlowej, organizatorzy sami zapraszają wybranych rękodzielników, dbając, aby prezentowali oni autentyczne tradycje swoich regionów. W tym roku motywem przewodnim ma być pisankarstwo. Zobaczyć będzie można rozmaite techniki zdobienia jaj, takie jak metodę batikową, oklejankę, metodę rytowniczą oraz wzornictwo z różnych regionów Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W Muzeum Lubelskim otwarta będzie wystawa pisanek ukraińskich, m.in. z Huculszczyzny, Bukowiny, Pokucia, Łemkowszczyzny i Zakarpacia.
Oferowane będą też inne wyroby rękodzieła ludowego, takie jak gliniane naczynia, obrazy na płótnie i szkle, tradycyjne instrumenty, zabawki, biżuteria, tkaniny, hafty i koronki, rzeźby, wiklinowe kosze. Rzemieślnicy mają być ubrani w tradycyjne stroje; pokazywać będą stosowane przez siebie metody i prowadzić warsztaty.
Jarmarczne kramy ustawione będą na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu. Po ulicach jeździła będzie dwumetrowa „złota kura” na kółkach, wykonana z blachy miedzianej – symbol lubelskiego jarmarku. Chętni będą mogli zrobić sobie przy niej zdjęcia, utrwalane tradycyjną metodą, na szkle.
Koncertować będzie rodzinna Kapela Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego. Wystąpią zespoły folklorystyczne: Taraf de Haiedouks z Rumunii, hiszpański Radio Cos, oraz polskie – Odpoczno i Sefardix Trio.
W specjalnym koncercie, z okazji 700-lecia Lublina, znani wykonawcy występować będą z mistrzami muzyki i śpiewu tradycyjnego. Michał Urbaniak wystąpi z Kapelą Romana Wojciechowskiego, Kayah oraz Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała i Michałem Słupczyńskim, Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów, zaś Orkiestra Dęta ze Zdziłowic z Antonim „Ziutem” Gralakiem.
Na Placu po Farze otwarta zostanie plenerowa wystawa „Czas jarmarków”. Zaprezentowane na niej będą m.in. fotokopie starych rycin i opisy, pokazujące jak dawniej wyglądały lubelskie jarmarki. Wybijana będzie pamiątkowa moneta 700-lecia miasta, opowiadacze snuć będą historie o dawnym Lublinie.
Jarmark Jagielloński potrwa do 15 sierpnia.
W XV i XVI wieku lubelskie jarmarki znane były w całej Europie. Wówczas krzyżowały się w Lublinie szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do miasta przybywali kupcy z różnych stron świata, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie. (PAP)
kop/ pat/