Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. W Białymstoku odbędzie się bal tatarski.
Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po 30-dniowym poście, w czasie którego wiernych, ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.
W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy związane z zakończeniem miesiąca Ramadan odbyły się m.in. w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.
Z okazji Ramadan Bajram, życzenia społeczności muzułmańskiej w naszym kraju przesłał mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. "Niech Allah przyjmie nasz post oraz modlitwy i obdarzy nas swoim miłosierdziem. Wszystkiego najlepszego z Bajramem!" - napisał Miśkiewicz.
Po okolicznościowych modlitwach wierni spotykają się na świątecznych obiadach, czasami składkowych, jak piątkowe spotkanie organizowane w domu pielgrzyma w Bohonikach. Muzułmańska gmina wyznaniowa w Kruszynianach wraz z Fundacją Tatarskie Towarzystwo Kulturalne organizują wspólne świętowanie w kruszyniańskim Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Będą wykłady historyków o zapomnianych zajęciach Tatarów i tożsamości tej mniejszości etnicznej, występy artystyczne i wspólny posiłek.
W ramach Podlaskich Dni Bajramowych, w Białymstoku odbędzie się w piątek wieczorem doroczny Bal Tatarski, organizowany w jednym z lokali z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Weźmie w nim udział ok. stu osób m.in. z Białegostoku czy Gdańska.
Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Ponieważ rok muzułmański (oparty o fazy Księżyca) jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym. Czasami jest notowana różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.
Dokładnych danych o liczbie Polaków wyznających islam nie ma. Sam Muzułmański Związek Religijny w RP podaje, iż należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża ich część to obywatele polscy pochodzenia tatarskiego, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ krap/