Barwny korowód poprowadzony ulicami Poznania ma być główną atrakcją 770. rocznicy nadania praw miejskich. Dokument lokacyjny wydano w 1253 roku; jubileusz tego wydarzenia celebrowany będzie w niedzielę, 23 kwietnia.
Za datę wydania dokumentu lokacyjnego przez książąt wielkopolskich Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego uznaje się 23 kwietnia 1253 roku. Ostatni raz parada lokacyjna przeszła przez miasto 20 lat temu, przy okazji 750. rocznicy nadania praw miejskich.
Władze miasta zapraszają wszystkich, nie tylko mieszkańców stolicy Wielkopolski, do udziału w korowodzie, który w niedzielę po południu wyruszy spod Bramy Poznania. Uświetnić go mają m.in. poznańscy artyści, aktorzy i muzycy.
Poznański magistrat przypomniał, że już w 1231 r. prawa miejskie miała mieć Śródka, osada targowa położona na prawym brzegu Warty i Cybiny. Okazało się jednak, że lepszy potencjał do rozwoju był na lewym brzegu Warty; zwieńczeniem procesu kształtowania miasta po tej stronie rzeki była lokacja na prawie magdeburskim w 1253 roku.
Poznań uzyskał samorząd i niezależność sądowniczą. Przywilej lokacyjny Poznania określił też prawa i obowiązki mieszczan poznańskich oraz uprawnienia zarządcy. Pierwszym dziedzicznym wójtem miasta był Tomasz z Gubina.
"Lokacja Poznania okazała się wielkim sukcesem. Miasto miało powierzchnię ok. 21 ha i było jednym z większych w tej części Europy, porównywalnym z Krakowem czy Wrocławiem" - podkreślił poznański magistrat.
W 2003 roku Poznań hucznie świętował 750. rocznicę nadania praw miejskich. Przez Poznań przeszła Wielka Parada Lokacyjna. Oglądający ją podziwiali ruchome platformy, na których przedstawiono średniowieczny gród, ratusz i kamieniczki starówki, cechy rzemieślnicze, powstanie wielkopolskie, Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Była też platforma Unii Europejskiej - Polska była wówczas w czasie przygotowań do przystąpienia do UE. Między platformami prezentowały się zespoły artystyczne, orkiestry, szczudlarze, przebierańcy, zabytkowe pojazdy i zaprzęgi konne.
Parada została zakończona na Starym Rynku inscenizacją nadania aktu lokacji oraz odśpiewaniem przez kilka tysięcy osób "Pieśni o Poznaniu" autorstwa Krzesimira Dębskiego i Juliusza Kubla. Wcześniej na placu Mickiewicza wariację na temat "Pieśni o Poznaniu" wykonał 700-osobowy chór. W powietrze uleciało 5 tys. balonów, salwę armatnią oddały bractwa kurkowe.
W 2013 roku miasto zrezygnowało z organizacji uroczystości jubileuszowych. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pad/