
Każdy, kto działa na rzecz perły naszego państwa – Krakowa, działa także na rzecz Polski, by stawała się coraz piękniejsza – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w sobotę odznaczył 34 osoby związane z działalnością Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Wręczenie odznaczeń odbyło się podczas posiedzenia SKOZK w w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Wśród wyróżnień przekazanych 34 osobom były Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi, a także Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Prezydent dziękując uhonorowanym ocenił, że dzięki ich pracy dawna stolica ma dziś wiele wyremontowanych obiektów, cennych dla Polski, Europy i świata. Podkreślił, że należą się im odznaczenia za "lata, bardzo często dziesięciolecia spokojnej i wytrwałej działalności dla Rzeczpospolitej i naszego miasta".
Prezydent Andrzej Duda dziękując uhonorowanym ocenił, że dzięki ich pracy dawna stolica ma dziś wiele wyremontowanych obiektów, cennych dla Polski, Europy i świata. Podkreślił, że należą się im odznaczenia za "lata, bardzo często dziesięciolecia spokojnej i wytrwałej działalności dla Rzeczpospolitej i naszego miasta".
"Każdy kto działa na rzecz Krakowa, który jest perłą naszego państwa – ale w moim głębokim przekonaniu także i Europy, a wręcz światową jak uznało to swego czasu UNESCO – to działa także właśnie na rzecz Polski, tego, żeby Polska stawała się coraz piękniejsza, coraz atrakcyjniejsza chociażby dla turystów" – mówił Duda. Dodał, że troska o Kraków to również działanie na rzecz edukacji młodzieży i element wychowania kolejnych pokoleń Polaków.
W jego ocenie o tym, "czym jest Kraków i jakie jest jego miejsce nie tylko w Polsce, ale i w Europie i świecie" świadczą choćby sale i skarby kultury w Sukiennicach, gdzie odbyło się posiedzenie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).
Wśród wyróżnień przekazanych 34 osobom były Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi, a także Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Prezydent przypomniał, że Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa działa od 1978 r. Jak wspominał, w latach 80. Kraków był w bardzo złym stanie. "Pamiętam te rozmazujące się pod wpływem kwaśnych deszczy rzeźby, pamiętam szare budynki i szarą rzeczywistość wtedy naszego miasta" – mówił Duda.
Podkreślił, że ponad 5 tys. razy Komitet opiniował pozytywnie wydatkowanie środków na rzecz różnych krakowskich obiektów. Duda zaznaczył, że dzisiaj w Krakowie wyremontowane i zadbane są nie tylko fasady budynków, ale całe obiekty i odnowione są także podwórza. "Praktycznie w każdym z tych miejsc w obrębie zabytkowej substancji naszego miasta widać rękę i troskę państwa jako tych, którzy działają w ramach Społecznego Komitetu" - zwrócił się do wyróżnionych prezydent.
Zapewnił, że będzie dokładał wszelkich starań, by Komitet mógł dalej spokojnie działań, także pod względem finansowym.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) został powołany 18 grudnia 1978 r., w trzy miesiące po wpisaniu historycznego centrum Krakowa na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak dotąd SKOZK rozdysponował ok. miliard zł na realizację ok. 5 tys. przedsięwzięć rewaloryzacyjnych w ponad 600 obiektach zabytkowych.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) został powołany 18 grudnia 1978 r., w trzy miesiące po wpisaniu historycznego centrum Krakowa na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Początkowo dysponował jedynie dobrowolnymi wpłatami od mieszkańców, składkami z zakładów pracy oraz pomocą rzeczową, która polegała na tym, że przedsiębiorstwa z całego kraju remontowały krakowskie zabytki.
Instytucja rozdziela pieniądze z istniejącego od 1985 r. Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK), który jest zasilany z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP.
Jak dotąd SKOZK rozdysponował ok. miliard zł na realizację ok. 5 tys. przedsięwzięć rewaloryzacyjnych w ponad 600 obiektach zabytkowych, w tym: Zamku Królewskim na Wawelu, katedrze wawelskiej, kościele Mariackim, Sukiennicach, Collegium Maius UJ, na kopcu Kościuszki.(PAP)
autor: Beata Kołodziej, Karol Kostrzewa
bko/ kos/ mark/