Powrót do korzeni Europy, wspólnoty narodów i solidaryzmu, postulują członkowie SchumanBusa, podróżujący po Lubelszczyźnie. Promują idee Roberta Schumana, francuskiego męża stanu, uznawanego za jednego z ojców zjednoczonej Europy.
"Wspólnota, różnorodność, chrześcijaństwo, wolność i patriotyzm. To jest te pięć filarów, na których Schuman budował i chcemy zapraszać do powrotu do nich. To nie jest filozofia utopijna, teoretyczna. To po prostu działało przez pierwsze dekady. Skoro działało, wydawało owoce, to znaczy, że to jest model właściwy" – powiedział w piątek Lublinie prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, który jest organizatorem SchumanBusa.
Krysiak spotkał się ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przed spotkaniem powiedział dziennikarzom, że Europa - jego zdaniem - "stoi przed kapitalnym remontem", a nasz kraj powinien wziąć udział w tym procesie. "Polska jest potrzebna, żeby wrócić do idei wspólnoty narodów, i bez Polski nie da się tego uczynić. Ten kapitalny remont powinien być dokonany jak najszybciej. Nie elity zdecydują o tym, widać niezadowolenie społeczne z tego, co się dzieje, z centralizacji, co może przypominać system, w którym żyliśmy poprzednio" – powiedział Krysiak.
Podkreślił, że Europa potrzebuje wrócić do korzeni, którymi są chrześcijaństwo i państwa narodowe, zaprzestać prób budowy superpaństwa. "Powinniśmy pamiętać, że nasza tożsamość podstawowa, to jest tożsamość chrześcijańska. I ta ścieżka powrotu Europy do korzeni powinna być na bazie i fundamentach myśli chrześcijańsko-społecznej, czyli powrotu do tego, że jesteśmy pewną jednością i to jest nadrzędna sprawa, ale nie dotrzemy do tej jedności przez uniform. Zawsze jedność występuje w różnorodności. To jest cecha każdej zdrowej i dobrej wspólnoty" – dodał Krysiak.
Zaznaczył, że solidaryzm gospodarczy i społeczny postulowany przez Schumana jest efektywnym modelem. "Solidaryzm wiąże się w pewną równowagą podmiotów - rodziny, gospodarstw domowych, przedsiębiorstw. Równowaga niesie największą efektywność ekonomiczną i daje najlepszą satysfakcję z funkcjonowania ludzi w społeczeństwie" – powiedział Krysiak.
W piątek SchumanBus wyruszył z Warszawy. Odwiedził Garwolin, Ryki i Lublin, będzie jeszcze w Krasnystawie i Zamościu. W sobotę zatrzyma się m.in. w Świdniku, Kazimierzu Dolnym, Puławach, Zwoleniu i Radomiu. Uczestnicy wyjazdu – naukowcy, studenci, wolontariusze – spotykać się będą z mieszkańcami tych miejscowości, rozdawać ulotki i materiały informacyjne.
Robert Schuman (1886-1963) był współtwórcą koncepcji powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), ponadnarodowej organizacji gospodarczej, której powstanie zapoczątkowało europejskie procesy integracyjne. Jest nazywany "ojcem Europy", ale też "świętym w garniturze". Zajmował rozmaite stanowiska we francuskiej administracji rządowej - ministra finansów, premiera i - przede wszystkim - w latach 1948-52 - szefa francuskiej dyplomacji. Opowiadał się za umocnieniem współpracy francusko-niemieckiej; ostro sprzeciwiał się powojennej izolacji Niemiec.
W swojej najważniejszej książce "Dla Europy" wielokrotnie odwoływał się do dziedzictwa chrześcijańskiego. Był głównym autorem dokumentu znanego pod nazwą planu Schumana, ogłoszonego 9 maja 1950 r. Konsekwencją tego planu było podpisanie w kwietniu 1951 r. w Paryżu traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. EWWiS miała prowadzić do utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy, połączenia ludzi ponad wzajemnymi animozjami, uprzedzeniami i chęcią zemsty. (PAP)
Autor: Zbigniew Kopeć
kop/ jann/