Młodzi ludzie chcą podejmować dialog z Kościołem, jednak odpowiedź Kościoła jest niewystarczająca, musimy szukać nowych dróg - powiedział w piątek prymas Polski abp Wojciech Polak podczas pierwszej z cyklu otwartych debat poświęconych młodzieży.
Pierwsze spotkanie, zatytułowane "Kim są dziś młodzi i o co im chodzi", odbyło się w piątek w rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
Jak zaznaczył prymas, spotkanie było przygotowaniem do Synodu Biskupów, który pod hasłem "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania" odbędzie się w październiku w Rzymie. Jak zaznaczył, synod ma być poświęcony nie tylko młodym katolikom, ale jego formuła jest otwarta dla ludzi wszystkich wyznań. Ponadto - jak wyjaśnił - nie jest to "synod o młodych", ale "synod młodych", którzy mają być jego współautorami, chociaż w obradach brać będą udział głównie biskupi.
"Młodzi mogą się włączyć poprzez strony internetowe synodu i Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, które będą platformą wymiany mysli" - wyjaśnił prymas.
Jego zdaniem, młodzi ludzie szukają dziś w Kościele spotkania i bycia zauważonym. "Zawsze bardziej od tego, czego młodzi oczekują, wolę mówić o tym, jak młodzi chcą być w Kościele. Zachęcam ich, by przychodzili do Kościoła z całym ich bogactwem, z ich pytaniam i ich buntem" - zaznaczył abp Polak.
Nawiązując do ankiet, które Sekretariat Synodu Biskupów udostępnił w sieci, a które wypełniali młodzi ludzie na całym świecie, zaznaczył, że młodzi chcą podejmować dialog z Kościołem, jednak odpowiedź Kościoła jest "niewystarczająca". "Trzeba szukać nowych dróg" - ocenił hierarcha.
Socjolog dr Andrzej Tutak wyjaśnił, że młodość to czas poszukiwania swojego powołania. "Dziś mamy do czynienia z kultem młodości, tymczasem jest to okres, który przemija. To jakby zaprzeczenie tego, że później jest dorosłość, a później straość. Jeśli człowiek 45-letni czuje się młodzieżą, to coś jest nie tak. W pewnym momencie człowiek staje przed koniecznością wyboru sposobu życia, partnera, pracy, tożsamości - wtedy kończy się młodość" - podkreślił.
Jego zdaniem, dzisiaj młodzi borykają się z problemem niskiego poczucia własnej wartości, płytkimi relacjami i wszechogarniającą technologią. Zaznaczył, że dla nich świat wirtualny jest atrakcyjniejszy i bezpieczniejszy niż realny, bo pomaga radzić sobie ze stresem.
Uczestniczka młodzieżowego spotkania przedsynodalnego s. Judyta Bajuk ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu powiedziała, że z przygotowanego przez młodych ludzi dokumentu wynika, iż ich główną potrzebą jest poczucie przynależności do grupy. "Zastanawiam się, czy rodzina nie daje już tego poczucia, że młodzi muszą szukać go gdzie indziej?" - pytała.
Kolejna potrzeba to - jej zdaniem - pragnienie budowania bliskich relacji, z czym młodzi mają wielkie problemy. "Młodzi szukają w Kościele świadków, którzy pokażą im, że można żyć z Bogiem w codzienności" - oceniła s. Bajuk.
Po zakończeniu debaty uczestnicy przeszli do kościoła akademickiego św. Anny, gdzie o godz. 20 wzięli udział w koncercie papieskim z udziałem zespołu "Tylko Ty", założonego przez stypendystów i absolwentów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Organizatorem cylku debat są Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/