To czas na przypomnienie dumy krakowian z tego, że mamy przykład architektury społecznej, który jest arcydziełem, jeśli chodzi o światową myśl urbanistyczną i architektoniczną – mówi PAP Robert Piaskowski po nadaniu Nowej Hucie statusu Pomnika Historii.
Piaskowski jest pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.
"Po transformacji wiele wzorcowych realizacji epoki powojennej stawało się dzielnicami mało atrakcyjnymi do życia, mówiło się, że Nowa Huta jest najszybciej starzejącą się dzielnicą. Dzisiaj mamy trend odwrotny; ze względu na koncepcję miasta 15-minutowego, zieleń, wygodne mieszkania, wspaniałe, szerokie chodniki i dostęp do wszystkich miejskich funkcji" - powiedział PAP Robert Piaskowski.
"Myślę, że to jest czas na przypomnienie dumy krakowian z tego, że mamy taki przykład architektury społecznej, który jest naprawdę arcydziełem, jeśli chodzi o światową myśl urbanistyczną i architektoniczną” – zaznaczył.
To kolejny - po Starym Mieście, Opactwie Benedyktynów w Tyńcu i kopcu Kościuszki - wpis Krakowa na listę szczególnie cennych dla kultury narodowej miejsc i obiektów.
Jak podkreślił Piaskowski, miastu udało się wpisać "ogromną dzielnicę, pierwsze i właściwie flagowe miasto epoki powojennej, miasto typowo komunistyczne - jako kwintesencję filozofii kraju będącego w orbicie Związku Radzieckiego, a z drugiej strony miejsce, w którym najszybciej pojawiły się ruchy opozycyjne".
Miasto liczy, że uznanie roli Nowej Huty w historii Polski pozwoli rozwijać turystykę kulturową, edukację historyczną, ale też otwiera drogę do starań o wpis tej części miasta na Listę Światowego Dziedzictwa.
"Mamy nadzieję, że wpis przyniesie nowe szanse dla tej dzielnicy. Pozwala starać się o dodatkowe środki na prace rewaloryzacyjne, konserwatorskie, na inwestycje. Ale przede wszystkim wierzymy, że dzięki wpisowi Nowa Huta stanie się istotna dla turystyki kulturowej - na szlaku miast modernistycznych, totalitarnych, postnowoczesnych" - dodał pełnomocnik prezydenta Krakowa.
Uznanie za Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków w Polsce, którą dotychczas zostały objęte łącznie 123 obiekty i miejsca w kraju, szczególnie cenne dla kultury narodowej.
Rozporządzenie ogłaszające tym tytułem zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebrał z rąk prezydenta kraju Andrzeja Dudy w piątek.
To finał wieloletnich zabiegów o docenienie krajobrazu kulturowego tego obszaru i dopełnienie inicjatyw promujących dziedzictwo Nowej Huty. Robert Piaskowski przyznał, że był to "najdłużej oczekujący wniosek w historii tej procedury". Uchwałę kierunkową w tej sprawie Rada Miasta Krakowa podjęła w 2004 roku, a w 2010 r. został przygotowany pierwszy wniosek.
"Zmierzaliśmy do tego tytułu bardzo konsekwentnie, pokrywając Nową Hutę w całości planami miejscowymi, wpisując całe jej historyczne centrum oraz Pałac Dożów do rejestru ewidencji zabytków, ustanawiając Park Kulturowy Nowa Huta, który przywrócił piękno modernizmu, osi widokowych i estetykę fasad" - zaznaczył Robert Piaskowski.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ ktl/