Polska po 1989 roku

17.08.2018

Rozpoczyna się 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Fot. PAP/G. Momot Muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Fot. PAP/G. Momot

W Zakopanem rozpoczyna się 50., jubileuszowy, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Choć barwny korowód inaugurujący święto górali pod Giewontem zaplanowano na niedzielę, to wydarzenie poprzedza szereg koncertów i widowiskowe zawody w powożeniu góralskich zaprzęgów.

Już w czwartkowy wieczór odbyły się pierwsze koncerty. Na zakopiańskiej Równi Krupowej, w festiwalowej wiosce, publiczność do północy oklaskiwała zespół Zakopower na czele z liderem grupy, rodowitym góralem Sebastianem Karpielem – Bułecką, który zagrał z grupą Atom String Quartet.

W piątek odbędą w festiwalowej wiosce widowiskowe zawody z powożeniu góralskimi zaprzęgami konnymi. Góralscy fiakrzy będą rywalizowali w zaprzęgach jedno i parokonnych. Zaprezentują różne typy pojazdów, od tradycyjnego powozu po eleganckie wyjazdowe landa. Konkurencje będą polegały na przejechaniu zaprzęgami wyznaczonej trasy z przeszkodami w możliwie jak najkrótszym czasie. Oprócz kunsztu jazdy oceniany będzie także sam pojazd oraz prezencja koni.

Na piątkowy wieczór zaplanowano natomiast m.in. występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który na zakopiańskiej scenie wystawi operę „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

W niedzielę odprawiona zostanie ekumeniczna msza, a po niej ulicami Zakopanego przejdzie barwny, taneczny korowód zespołów uczestniczących w tegorocznym wydarzeniu. Tego dnia wieczorem w festiwalowym namiocie odbędzie się koncert inauguracyjny z udziałem 20 zespołów biorących udział w festiwalu.

Zespoły będą rywalizowały o główne trofea: złotą, srebrną i brązową ciupagę. Wśród zagranicznych uczestników są m.in. grupy folklorystyczne z Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Rosji czy najbardziej egzotyczny zespół z Indii. Podczas festiwalu wystąpią także polonijne zespoły góralskie z Chicago. O złotą ciupagę będzie rywalizowało także sześć polskich zespołów góralskich wyłonionych w eliminacjach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu.

Ciekawie zapowiada się zaplanowany na środę koncert „Muzyka Łuku Karpat” poświęcony instrumentom stroikowym. Podczas tego koncertu będzie można posłuchać m.in. szłamai i dud z różnych regionów Karpat.

Interesującym wydarzeniem będzie także Jarmark Św. Cecylii, czyli targowisko instrumentów muzycznych, podczas którego będzie okazja do wysłuchania prelekcji twórców etnicznych instrumentów.

Festiwal zakończy koncert finałowy zaplanowany na sobotę, 25 sierpnia.

Jubileuszowy festiwal otrzymał Honorowy Patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL