Koncerty muzyków śpiewających w języku esperanto, a także wykłady w tym języku, promocja wydawnictw poświęconych esperanto – złożą się na rozpoczynające się w piątek po południu 21. Białostockie Dni Zamenhofa. Ze względu na pandemię wydarzenia odbywają się online.
Białostockie Dni Zamenhofa, związane są z urodzinami Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto, który urodził się 161 lat temu w tym mieście.
Impreza potrwa trzy dni. Organizatorzy obchodów z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE) i Białostockiego Ośrodka Kultury/ Centrum im. Ludwika Zamenhofa podkreślają, że to bardzo ważne, aby pamiętać o takich osobach jak Zamenhof, bo są one częścią historii nie tylko miasta, ale i Polski.
W tym roku wszystkie wydarzenia ze względu na koronawirusa odbywają się online. Jak powiedział w piątek PAP prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski, to nowa sytuacja, która daje duże możliwości. Dodał, że dzięki temu w wydarzeniach mogą uczestniczyć esperantyści z całego świata, którzy nie mogliby przyjechać do Białegostoku. Z drugiej strony - jak zauważył - te spotkania online mają jeden minus - nie można się fizycznie spotkać, co było dużą wartością tej imprezy.
Wydarzenia rozpoczną się w piątek na jednej z platform internetowych; dostęp do niej można znaleźć m.in. na stronie internetowej Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Na piątek po południu zaplanowano m.in. spotkania wokół dwóch wydawnictw związanych z esperanto. Będzie to prezentacja 105. numeru kwartalnika „Karta” w dużej mierze poświęconego tematowi "Język przeciw nienawiści. Esperanto 1887–2020". Gościem tego spotkania będzie autor wyboru tekstów Jeremi Galdamez. Następnie odbędzie się spotkanie z Zosią Dzierżawską, autorką ilustracji do książki, która opowiada o życiu Zamenhofa "Doktor Esperanto i język nadziei". Natomiast wieczorem zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej i folkowej, który będzie transmitowany na żywo z Centrum Zamenhofa.
Sobota i niedziela w tym roku upłyną w języku esperanto. Jak powiedział Wierzbowski, będą to przede wszystkim wykłady esperantystów z całego świata. Wystąpią też muzycy śpiewający w esperanto, a ich koncerty będą transmitowane na żywo z Niemiec i Holandii. W niedzielę zaplanowano też wirtualną wycieczkę po miasteczku położonym niedaleko Białegostoku - Supraślu.
Jedynym "niewirtualnym" wydarzeniem będzie w sobotę złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Wierzbowski powiedział, że będzie skromnie, ale symbolicznie esperantyści, jak co roku, spotkają się z okazji urodzin przy jego pomniku. Mają też przejść pod drugi pomnik Zamenhofa w mieście - rzeźbę młodego Ludwika.
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego; ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W ubiegłym roku, kiedy przypadała 100. rocznica śmierci Zamenhofa, światowym obchodom patronowało UNESCO, w Białymstoku zorganizowano społeczne obchody tej rocznicy, odbył się m.in. Polski Kongres Esperanto i specjalny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
W Białymstoku od 2009 r., kiedy odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto, zaczęło działać Centrum im. Ludwika Zamenhofa (włączone do Białostockiego Ośrodka Kultury), które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism.
Esperantyści szacują, że dziś na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/