Rozpoczyna się 28. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Kwestujących będzie można spotkać na terenie nekropolii od godz. 10 w sobotę i przez kolejne dni, aż do 1 listopada. W poprzednich latach zebrano 1,9 mln zł, co pozwoliło na odnowienie 200 pomników.
Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58; od początku jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. W 1995 roku, z inicjatywy dwóch nieżyjących już entuzjastów akcji - nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego i dziennikarza TVP Łódź Wojciecha Słodkowskiego, zainaugurowano zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytków cmentarza – pomników, rzeźb i nagrobków.
W sobotę około godz. 10 kwestę rozpocznie wielkie uprzątanie Starego Cmentarza. Podobnie jak w latach ubiegłych tego zadania podejmie się niemal 400 uczniów łódzkich szkół, którzy jednocześnie będą kwestować. W kolejnych dniach z puszkami będzie można spotkać przedstawicieli stowarzyszeń, harcerzy, ludzi sztuki, kultury, nauki czy polityki.
"W tym roku kwesta odbywać się będzie pod hasłem +Ludzie, kwesta, twórcy+, nawiązując tym samym do pamięci o tych, którzy urzeczywistnili ideę ratowania dziedzictwa historii i kultury naszego miasta w obszarze wielowyznaniowego Starego Cmentarza" – wyjaśnił prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.
Towarzystwo organizuje też szereg wydarzeń przybliżających historię najstarszej łódzkiej nekropolii. W niedzielę o godz. 14 przy bramie części katolickiej cmentarza rozpocznie się spacer, który poprowadzą Dorota Rataj oraz Katarzyna Koch z Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego o/Łódź PTTK. Będzie on okazją do odwiedzenia miejsc spoczynku znanych łodzian, patronów ulic i placów - m.in. Władysława Króla, Janusza Szoslanda czy Leona Niemczyka.
Tego samego dnia o godz. 10.30 z przystanku Piotrkowska Centrum wyruszy zabytkowy tramwaj Sanok z 1928 roku. Będzie w nim przewodniczka Agnieszka Ruta, która opowie o historii Starego Cmentarza. Przejazd na trasie Piotrkowska Centrum - Kościuszki - Zachodnia - Limanowskiego - Żabieniec jest bezpłatny, jednak mile widziane będą datki do kwestarskiej puszki.
Stary Cmentarz w Łodzi jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.
Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Ponad 80 nagrobków wyszło spod dłuta wybitnego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, rzeźbiarza Wacława Konopki. Prawie 200 dzieł sztuki sepulkralnej jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Kwesta na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii odbywa się od 1995 roku. Dzięki hojności łodzian i mieszkańców innych miast, wspomagających Stary Cmentarz, udało się odnowić już 200 pomników nagrobnych. Łącznie zebrano kwotę 1,9 mln zł. W tym roku zbiórka prowadzona jest także drogą elektroniczną. Kto nie będzie miał okazji, by wrzucić symboliczny datek do puszki, może to zrobić za pośrednictwem strony internetowej zrzutka.pl.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ amac/