Miejsce objawień św. Anny w Prostyni na Podlasiu przyciąga pielgrzymów z całej Polski. W związku z tym, że jest to sanktuarium babci Jezusa, a więc bardzo rodzinne, chętnie pielgrzymują tu całe rodziny – mówi PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik, który napisał książkę o tym sanktuarium, podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP, że jest to jedno z najstarszych sanktuariów w Polsce. Jego początki sięgają 1510 r.
Dokumenty archiwalne podają, że wtedy w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia. I tak się stało.
"Od tego czasu przybywają do Prostyni pielgrzymi, wśród nich była także królowa Bona Sforza. W ciągu zaledwie 10 lat po objawieniach św. Anny, w Księdze Cudów zapisano ponad 90 łask i uzdrowień. Również teraz ludzi przywożą wota jako dziękczynienie za otrzymane łaski w Prostyni” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Dodał, że sanktuarium w Prostyni jest związane z trzema papieżami. Papież Polak w 2004 r. podarował tutejszemu sanktuarium kielich mszalny, który otrzymał z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej. Zostały one nałożone na statuę podczas uroczystości, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
Jak poinformował kustosz sanktuarium ks. Józef Poskrobko, w tym roku w niedzielę 28 lipca podczas odpustu św. Anny odbędzie się kolejna Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Prostyni. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.
"Tu modlimy się przez wstawiennictwo św. Anny zgodnie ze słowami pieśni, którą śpiewają pielgrzymi: +Święta Anno uproś wnuka, niech ma każdy czego szuka+. Są to proste słowa, ale bardzo głębokie teologicznie" – dodał kustosz sanktuarium. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/