Madrycki Uniwersytet CEU San Pablo zorganizował w poniedziałek seminarium naukowe poświęcone roli św. Jana Pawła II w procesie demokratyzacji Polski. W wystąpieniach podkreślano wpływ nauczania papieskiego na utworzenie i działalność NSZZ „Solidarność”.
Seminarium zorganizowano w formie wideokonferencji we współpracy z ambasadą RP w Madrycie, a wśród prelegentów znaleźli się prof. Jose Luis Orella z CEU San Pablo, a także wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Kościelnego Uniwersytetu Świętego Damazego z Madrytu: prof. Paweł Skibiński oraz ks. prof. Marek Raczkiewicz.
Jak powiedział PAP prof. Orella, poniedziałkowa konferencja służyła zarówno upamiętnieniu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, jak też 40. rocznicy strajków Solidarności. Zaznaczył, że wydarzenie zatytułowane “Jan Paweł II – ojciec Solidarności” było pierwszym sympozjum naukowym po zainaugurowaniu w październiku nowego wydziału na madryckim CEU San Pablo, który w swojej nazwie odnosi się do osoby polskiego papieża.
“Wydział Historii, Pamięci i Tożsamości, zajmujący się badaniami nad totalitaryzmami, nawiązuje nazwą do ostatniej książki św. Jana Pawła II pt. +Pamięć i tożsamość+. Nazwanie nowej komórki akademickiej w taki sposób było formą oddania hołdu pochodzącemu z Polski papieżowi” - powiedział hiszpański historyk.
Otwierająca poniedziałkowe seminarium ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk wskazała, że Jan Paweł II był nie tylko wieloletnim przywódcą Kościoła. Wskazała, że był on również człowiekiem, który miał zdolność oddziaływania na tłumy, “który skupiał wokół siebie, jak żaden inny papież przedtem, młodych ludzi gotowych go uznać za swojego przewodnika”.
“W roku 40-lecia Solidarności i rok po jubileuszu 30-lecia początku demokratycznych przemian ogromnie ważne jest przedstawienie osobistej roli Jana Pawła II w ich zainicjowaniu w Europie” - powiedziała PAP ambasador Adamczyk.
Wskazała na znaczącą rolę Jana Pawła II w demokratyzowaniu nie tylko Polski, ale również Europy.
“Nie możemy mieć na razie dostępu do wszystkich materiałów archiwalnych, bo od tamtych wydarzeń upłynęło zbyt mało czasu, ale i to, co wiemy dziś, wystarczy, żebyśmy mieli obowiązek docenienia niekwestionowanej roli polskiego papieża w burzy, jaka przetoczyła się po Europie i zaowocowała upadkiem komunizmu i powstaniem zjednoczonej Europy” - podsumowała ambasador Adamczyk.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ kar/