Odnowa zabytkowych nagrobków oraz wsparcie potrzebujących - to najczęstsze cele kwest odbywających się na cmentarzach woj. śląskiego w uroczystość Wszystkich Świętych. W tym roku większość zbiórek rozpocznie się już w niedzielę i potrwa do wtorku 1 listopada.
W kwestowanie co roku angażują się setki wolontariuszy m.in. młodzież, samorządowcy, parlamentarzyści, artyści oraz sympatycy poszczególnych organizacji charytatywnych.
Od ponad 20 lat kwestę organizuje bytomskie środowisko Kresowian. Początkowo zbierali pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa; w ostatnich latach kwestują pod hasłem "O zmarłych pamiętać - żyjących wspierać" na rzecz najbiedniejszych polskich dzieci z Kresów i ze Śląska. Dzięki temu społecznicy mogą m.in. przygotować paczki świąteczne dla potrzebujących. W zbiórkę co roku angażuje się ok. setka osób m.in. artyści Opery Śląskiej.
W Bytomiu od kilkunastu lat prowadzona jest również kwesta na rzecz odnowy zabytkowej nekropolii Mater Dolorosa, nazywanej "bytomskimi Powązkami". Przez wiele lat kwestowano na renowację poszczególnych kaplic i rodzinnych grobowców. Tym razem, już po raz czwarty, dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na brukowanie alej tego parkowego cmentarza.
Dotąd granitową kostką wybrukowano ok. 3,5 tys. z 5 tys. m kw. alejek. Mają być one również odwodnione i oświetlone. Zdaniem proboszcza prace te mogą jeszcze potrwać 2-3 lata.
Dwudziestoletnią tradycję kwestowania na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków ma także zbiórka na częstochowskich cmentarzach św. Rocha i Kule. Dotychczas dzięki zebranym w ten sposób środkom wyremontowano już 15 grobów. Uzyskane rok temu prawie 14 tys. zł pozwoliły na dokończenie odnowy nagrobka rodziny Rudzkich na cmentarzu Kule.
W tym roku społecznicy rozpoczną zbiórkę na renowację pomnika nagrobnego rodziny Szyszkowskich-Gawlikowskich z końca XIX w., znajdującego się na cmentarzu św. Rocha. Szacowany koszt odnowy to ok. 35 tys. zł.
Na rzecz odnowy zabytków prowadzona jest także zbiórka m.in. w Rudzie Śląskiej oraz, od kilkunastu już lat, na najstarszej nekropolii Będzina - Górze Zamkowej.
Wolontariusze będą też kwestować na rzecz nieuleczalnie chorych. Zebrane środki m.in. na wybranych cmentarzach w Katowicach i Mysłowicach zostaną przekazane Hospicjum Cordis, a w Tychach - Hospicjum im. św. Kaliksta. Datki potrzebne są na wsparcie bieżącej działalności ośrodków m.in. zakup leków, środków opatrunkowych, higienicznych oraz wyżywienia.
Także w Gliwicach i Knurowie datki od lat trafiają na rzecz przebywających w tamtejszym Hospicjum Miłosierdzia Bożego. W tym roku ośrodek wydał już wolontariuszom ok. 700 puszek. Tym razem zebrane środki zostaną głównie przekazane na planowaną modernizację i rozbudowę siedziby hospicjum.
Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych otwarty zostanie także, zamknięty na co dzień, cmentarz żydowski w zabrzańskiej dzielnicy Zandka, na którym głównie pochowani są Żydzi niemieccy. Dotąd zachowało się tam ponad 700 nagrobków z lat 1871-1954. Obecnie cmentarzem opiekują się społecznicy. Zbierane tam środki pozwalają im przez rok utrzymać to miejsce w czystości, w tym na opłacenie wywozu śmieci, wykonanie napisów z lokalizacją pochowanych czy wydanie folderu informacyjnego.
Na pozostałych zabrzańskich cmentarzach od lat wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta kwestują na pomoc bezdomnym i ubogim. (PAP)
akp/